Po pierwsze, bo chcemy wiedzieć
Jak zapewne zdążyliście się zorientować jesteśmy firmą produkcyjną – generalnie szyjemy różnego rodzaju produkty na eventy na świeżym powietrzu. Wykorzystujemy do tego wiele różnych materiałów. Dziś każda tkanina posiada swoją kartę techniczną, w której uwzględnione zostały różne parametry. Jednym z nich jest wytrzymałość na rozdarcie. Wiemy więc, że konkretna tkanina wykorzystana do uszycia namiotu wytrzymuje konkretną siłę wyrażoną w niutonach (N).
Dla nas to informacja pomocna, ale tylko częściowo. Wiemy, ile wytrzyma materiał, ale niestety niewiele to mówi nam o wytrzymałości szwów czy łączeń materiałów. I właśnie dlatego w naszej firmie pojawił się dynamometr, zwany także siłomierzem. Przyrząd zamontowany do specjalnie przygotowanej podstawy pokazujemy na zdjęciu.
Po drugie, bo chcemy wykorzystać tę wiedzę
A teraz konkrety… Z naszych produktów korzystacie przede wszystkim na zewnątrz. Muszą one nie tylko zachować swój kształt, ale także być odporne na czynniki zewnętrzne. Część z nich “stoi sama” (na przykład namiot ekspresowy i Pascal), a jedynie dla większej stabilności potrzebuje dodatkowych mocowań. Jednak niektóre, jak np. namiot Startent, wymagają kotwienia w sposób bezwzględny, bo inaczej nie utrzymają się i przewrócą.
Duże powierzchnie naszych produktów reklamowych działają niczym żagiel, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone wiatr może je przewrócić lub wręcz porwać. Z tego względu wytrzymałość mocowań staje się kwestią kluczową – sprawą bezpieczeństwa. W grę wchodzi tu nie tylko jakość i wielkość szpilek, kotew czy obciążników, ale także wytrzymałość karabińczyków, kółek, taśm, linek. Tworzą one łańcuch, który pozostaje tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo.
Przeczytaj także: Jak umocować namiot na twardym podłożu?
To właśnie siłomierz pozwala nam sprawdzić wytrzymałość całego tego łańcucha. Zwłaszcza interesuje nas połączenie elementów szytych, jak na przykład miejsce wszycia pasa parcianego w czaszę balona. Chcemy wiedzieć, jak zachowają się zarówno szwy, jak i materiał. Ta wiedza pozwala nam na wyeliminowanie słabszych punktów lub lepsze ich zabezpieczenie. Innymi słowy, nasz produkt będzie jeszcze bezpieczniejszy podczas użytkowania.
Dynamiczne zmiany na rynku dostawców powodują, że takie pomiary stają się codziennością. Zerwane łańcuchy dostaw wymagają ciągłego testowania coraz to nowych rozwiązań od nowych producentów. Dynamometr okazuje się wówczas niezastąpiony!