pl
Gramatura Materiału

Gramatura materiału i jej znaczenie w branży eventowej

Co to jest gramatura, jak wybrać tę najlepszą i jaką gramaturę mają najczęściej produkty eventowe. Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie.

/Blog/Gramatura materiału i jej znaczenie w branży eventowej

Nasi klienci często pytają o jakość materiału. Jednym z elementów określających jakość jest gramatura? Co oznacza to pojęcie i jak zastosować je w praktyce, o tym kilka słów w dzisiejszym wpisie.

Co to jest gramatura – definicja i skrót?

Gramatura to masa materiału o konkretnej powierzchni. Aby zapewnić sobie odpowiednie porównanie, stosuje się w tym zakresie gramy i metry kwadratowe. w efekcie gramatura to waga 1m2 materiału wyrażona w gramach. Zwyczajowo stosuje się również skrót GSM (grams per square meter) lub g/m2.

Jaka gramatura jest najlepsza?

Jak można łatwo się domyślić im wyższa gramatura tym cięższe włókna materiału i większa waga 1m2. Czy to oznacza, że im cięższy materiał tym lepszy? W branży eventowej odpowiedź nie jest taka prosta. Tu trzeba wyważyć dwie, a nawet trzy sprzeczne wartości: wytrzymałość, wagę i cenę.

Produkty eventowe muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby oparły się czasowi, warunkom atmosferycznym i działaniom ludzi :). Jednocześnie ich cechą wyróżniającą powinna być lekkość, która umożliwia łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce. W efekcie gramatura nie może być ani tak niska, by produkt był nietrwały, ani tak wysoka, że utrudniałoby to transport. 

Trzeba także pamiętać, że zbyt ciężkie materiały mogą się gorzej układać np. na stelażu namiotu. Czasem również ważny jest to, by materiał był bardzo lekki, tak aby nadruk przebijał się na jego drugą stronę. Dotyczy to przede wszystkim flag, które drukowane są z jednej strony, ale dzięki swej lekkości nadruk pozostaje widoczny także na odwrocie.

Trzecia zmienna to cena. Oczywiście na rynku istnieją materiały, które w perfekcyjny sposób spełniają dwa pierwsze założenia. Są to zarówno ekskluzywne materiały naturalne – jak jedwab, jak i bardzo nowoczesne materiały syntetyczne. Niestety zwykle ich cena znacznie przewyższa to, co na produkty reklamowe chcieliby wydać nasi klienci. 

Nie ma więc uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka gramatura jest najlepsza. Jedno jest natomiast pewne w branży eventowej królują poliestry i materiały powleczone PVC, rzadsze są nylony, ich mieszanki z poliestrami czy akryle. 

Jaka jest gramatura materiałów do produktów reklamowych?

Oto najczęściej spotykane gramatury tkanin, z których wykonywane są produkty reklamowe:

  • namioty reklamowe –  180 g/m2 – 300 g/m2 (poliester, akryl, poliester powlekany PVC)
  • dmuchańce reklamowe – 180 g/m2 – 350 g/m2 (poliester, poliester powlekany PVC)
  • leżaki – 180 – 270 g/m2 (poliester)
  • flagi reklamowe – 100-150 g/m2 (poliester)

 

Polecane przez nas produkty eventowe

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies