Jak umocować namiot na twardym podłożu?
Prawidłowe umocowanie namiotu to kwestia kluczowa dla bezpieczeństw użytkowników. Nie zawsze jednak możesz to zrobić w sposób standardowy - za pomocą dołączonych do namiotu szpilek, kotew i odciągów. Na przeszkodzie może bowiem stanąć rodzaj podłoża. Na betonie, asfalcie musisz sięgnąć po odpowiednie obciążniki. Przeczytaj, jak umocować namiot na twardym podłożu.
Co do zasady namiot rozkładasz tak jak zwykle tyle tylko, że zamiast szpilek i kotew używasz w ich miejsce różnego rodzaju obciążników. Jakie obciążniki wybrać? Podpowiadamy.
Rodzaje obciążników
W ofercie Inventini znajduje się kilka rodzajów obciążników, które możesz wykorzystać do mocowania swojego namiotu. Poniżej ich krótka charakterystyka:
- obciążniki żeliwne – ważą około 15 kg i mają kształt podkowy, którą nasuwasz na nogę namiotu stelażowego. Można je układać piętrami, a dzięki systemowi wypustek i zagłębień, zachowują stabilność. Każdy obciążnik ma uchwyt ułatwiający przenoszenie.
Kolejną całą grupą obciążników są obciążniki piaskowe, które mogą mieć praktycznie dowolną wagę, a co więcej również indywidualny nadruk. Wyprodukujemy obciążniki w wybranym kolorze lub z zaprojektowanym printem.
- obciążniki piaskowe 15 kg – są przeznaczone do namiotów stelażowych, mają kształt smukłego walca, który zapinany jest rzepami do nogi namiotu. Każdy obciążnik ma uchwyt do przenoszenia. Na jednej nodze namiotu możesz zamocować nawet 4 takie obciążniki. Jeśli wystąpi taka potrzeba, za pomocą tego rodzaju obciążników możesz również przypiąć taśmy odciągowe namiotu.
- obciążniki piaskowe 20 i 30 kg – także mają kształt walców, ale znacznie niższych. U dołu obciążnika znajduje się pas parciany z oczkiem do przypinania odciągów, na górze zaś praktyczny uchwyt. Ten typ obciążników wykorzystywany jest w namiotach Pascal i Fan. Jeśli potrzebujesz przypiąć obciążnik do nogi wspomnianych namiotów, to potrzebujesz dodatkowego karabinka łączącego oczka obciążnika i nogi.
- obciążnik wodny 15l – to napełniony wodą wysmukły walec. Przypinasz go do namiotu tak jak obciążnik piaskowy 15 kg. W przeciwieństwie do obciążników piaskowych, obciążniki wodne napełnisz już na miejscu organizacji imprezy.
- obciążnik wodny 200l – to duży obciążnik w kształcie ośmiokąta z uchwytem. U góry znajduje się otwór z zakrętką, przez który wlewasz wodę do środka. Na dole z kolej jest drugi taki zawór – ułatwia on opróżnianie obciążnika. Obciążniki wodne 200l najlepiej napełniać już po ustawieniu dokładnie w miejscu docelowym – potem trudno je przesunąć lub przenieść bez uszkodzenia. Te duże obciążniki są dedykowane do namiotów Startent jednomasztowych.
- obciążnik wodny 60l do masztu Startent – to obciążnik, którego rolą jest stabilizowanie masztu namiotu gwiazdy, zarówno w przypadku masztu stalowego, jak i Pascal (pompowanego). Obciążnik ten ma kształt ośmiokąta, lecz część środkowa nie jest wypełniona wodą – przypomina obwarzanek.
Stosowanie obciążników
Każdy obciążnik został zaprojektowany z myślą o konkretnym namiocie. Kupując swój namiot reklamowy dobierz do niego odpowiednie obciążniki zarówno pod względem kształtu, jak i wagi.
Namioty stelażowe
Mniejsze namioty stelażowe o 4 nogach potrzebują jeden obciążnik 15 kg na każdą nogę. Większy namiot 4-nożny – 4x6m – lepiej zamocować za pomocą 8 obciążników 15 kg czyli po dwa na każdą nogę.
Namioty z 6 nogami kotwimy według zasady – jeden obciążnik 15 kg na każdą nogę zewnętrzną i po dwa na nogi środkowe.
Namioty Stratent
Tu sprawa jest jeszcze prostsza, na każdy taśmę napinającą namiot przypada 1 obciążnik 200 l + dodatkowo obciążnik 60 l na maszt.
Namioty Fan i Pascal
Gdy chodzi o namioty dmuchane, to kierujemy się zasadą jeden obciążnik 30 kg na każdą nogę i jeden obciążnik 30 kg na każdy odciąg. W efekcie najczęściej potrzebujesz 8 obciążników 30 kg. Wyjątkiem jest mały namiot Pascal 3×3, gdzie wystarczy, że dasz 4 obciążniki na odciągi.
Największe namioty Pascal i Fan wymagają jednak nieco większego obciążenia niż standardowe. Namiot Pascal 6×6 z racji wysokości, ma aż 8 linek odciągowych – po dwie na każdej nodze i każdą z nich należy umocować za pomocą obciążników 30 kg. Z kolei namiot Fan 8×8, choć ma tylko 4 odciągi, mocujemy według zasady dwa obciążniki 30 kg na każdy odciąg. Oczywiście duże namioty Fan i Pascal wymagają również po jednym obciążniku 30 kg na każdą nogę.
Namioty modułowe
Namioty modułowe wymagają jednego obciążnika 30 kg na każdą nogę i jednego obciążnika na każdą linkę. Jak policzyć, ile obciążników będziesz potrzebował? To proste liczbę żeber namiotu mnożysz razy 4.
Chcesz wiedzieć, jak dbać o produkty eventowe, zapoznaj się z naszymi wpisami:
Jak użytkować namiot stelażowy, by długo się nim cieszyć?
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz użytkować produkty Pascal?
Najczęściej wybierane produkty
Zobacz także:
- Jak zorganizować konferencję krok po kroku?Organizacja konferencji może być sporym wyzwaniem. O czym musisz pamiętać? Oto ki...
- Reklama wizualna – czym jest i jak ją wykorzystać?Reklama wizualna - czym tak naprawdę jest i czy to coś dla Ciebie i Twoje firmy? Do...
- Stoisko eventowe – jak je przygotować?Targi branżowe i różnego rodzaju eventy to jeden z najpopularniejszych i najskutec...
- Jaki stelaż do namiotu wybrać – aluminiowy czy stalowy?Co będzie lepsze dla Ciebie? We wpisie porównamy wagę, wytrzymałość i odpornoś...