pl
Jak umocować namiot na twardym podłożu?

Jak umocować namiot na twardym podłożu?

Prawidłowe umocowanie namiotu to kwestia kluczowa dla bezpieczeństw użytkowników. Nie zawsze jednak możesz to zrobić w sposób standardowy - za pomocą dołączonych do namiotu szpilek, kotew i odciągów. Na przeszkodzie może bowiem stanąć rodzaj podłoża. Na betonie, asfalcie musisz sięgnąć po odpowiednie obciążniki. Przeczytaj, jak umocować namiot na twardym podłożu.

/Blog/Jak umocować namiot na twardym podłożu?

Co do zasady namiot rozkładasz tak jak zwykle tyle tylko, że zamiast szpilek i kotew używasz w ich miejsce różnego rodzaju obciążników.  Jakie obciążniki wybrać? Podpowiadamy.

Rodzaje obciążników

W ofercie Inventini znajduje się kilka rodzajów obciążników, które możesz wykorzystać do mocowania swojego namiotu. Poniżej ich krótka charakterystyka:

  • obciążniki żeliwne – ważą około 15 kg i mają kształt podkowy, którą nasuwasz na nogę namiotu stelażowego. Można je układać piętrami, a dzięki systemowi wypustek i zagłębień, zachowują stabilność. Każdy obciążnik ma uchwyt ułatwiający przenoszenie. 
Obciążnik żeliwy 15 kg do namiotu stelażowego

Kolejną całą grupą obciążników są obciążniki piaskowe, które mogą mieć praktycznie dowolną wagę, a co więcej również indywidualny nadruk. Wyprodukujemy obciążniki w wybranym kolorze lub z zaprojektowanym printem.

  • obciążniki piaskowe 15 kg – są przeznaczone do namiotów stelażowych, mają kształt smukłego walca, który zapinany jest rzepami do nogi namiotu. Każdy obciążnik ma uchwyt do przenoszenia. Na jednej nodze namiotu możesz zamocować nawet 4 takie obciążniki. Jeśli wystąpi taka potrzeba, za pomocą tego rodzaju obciążników możesz również przypiąć taśmy odciągowe namiotu.
Obciążnik piaskowy 15 kg do namiotu stelażowego
  • obciążniki piaskowe 20 i 30 kg – także mają kształt walców, ale znacznie niższych. U dołu obciążnika znajduje się pas parciany z oczkiem do przypinania odciągów, na górze zaś praktyczny uchwyt. Ten typ obciążników wykorzystywany jest w namiotach Pascal i Fan.  Jeśli potrzebujesz przypiąć obciążnik do nogi wspomnianych namiotów, to potrzebujesz dodatkowego karabinka łączącego oczka obciążnika i nogi.
Obciążnik Z Linką Odciągową
  • obciążnik wodny 15l – to napełniony wodą wysmukły walec. Przypinasz go do namiotu tak jak obciążnik piaskowy 15 kg. W przeciwieństwie do obciążników piaskowych, obciążniki wodne napełnisz już na miejscu organizacji imprezy.
Obciążnik Wodny Do Namiotu Stelażowego
  • obciążnik wodny 200l – to duży obciążnik w kształcie ośmiokąta z uchwytem. U góry znajduje się otwór z zakrętką, przez który wlewasz wodę do środka. Na dole z kolej jest drugi taki zawór – ułatwia on opróżnianie obciążnika. Obciążniki wodne 200l najlepiej napełniać już po ustawieniu dokładnie w miejscu docelowym – potem trudno je przesunąć lub przenieść bez uszkodzenia. Te duże obciążniki są dedykowane do namiotów Startent jednomasztowych.
Obciążnik Do Namiotu Startent
  • obciążnik wodny 60l do masztu Startent – to obciążnik, którego rolą jest stabilizowanie masztu namiotu gwiazdy, zarówno w przypadku masztu stalowego, jak i Pascal (pompowanego). Obciążnik ten ma kształt ośmiokąta, lecz część środkowa nie jest wypełniona wodą – przypomina obwarzanek.
Obciążnik Do Masztu Startent

Stosowanie obciążników

Każdy obciążnik został zaprojektowany z myślą o konkretnym namiocie. Kupując swój namiot reklamowy dobierz do niego odpowiednie obciążniki zarówno pod względem kształtu, jak i wagi. 

Namioty stelażowe

Mniejsze namioty stelażowe o 4 nogach potrzebują jeden obciążnik 15 kg na każdą nogę. Większy namiot 4-nożny – 4x6m – lepiej zamocować za pomocą 8 obciążników 15 kg czyli po dwa na każdą nogę.

Namioty z 6 nogami kotwimy według zasady – jeden obciążnik 15 kg na każdą nogę zewnętrzną i po dwa na nogi środkowe.

Namioty Stratent

Tu sprawa jest jeszcze prostsza, na każdy taśmę napinającą namiot przypada 1 obciążnik 200 l + dodatkowo obciążnik 60 l na maszt.

Namioty Fan i Pascal

Gdy chodzi o namioty dmuchane, to kierujemy się zasadą jeden obciążnik 30 kg na każdą nogę i jeden obciążnik 30 kg na każdy odciąg. W efekcie najczęściej potrzebujesz 8 obciążników 30 kg. Wyjątkiem jest mały namiot Pascal 3×3, gdzie wystarczy, że dasz 4 obciążniki na odciągi.

Największe namioty Pascal i Fan wymagają jednak nieco większego obciążenia niż standardowe. Namiot Pascal 6×6 z racji wysokości, ma aż 8 linek odciągowych – po dwie na każdej nodze i każdą z nich należy umocować za pomocą obciążników 30 kg. Z kolei namiot Fan 8×8, choć ma tylko 4 odciągi, mocujemy według zasady dwa obciążniki 30 kg na każdy odciąg. Oczywiście duże namioty Fan i Pascal wymagają również po jednym obciążniku 30 kg na każdą nogę.

Namioty modułowe

Namioty modułowe wymagają jednego obciążnika 30 kg na każdą nogę i jednego obciążnika na każdą linkę. Jak policzyć, ile obciążników będziesz potrzebował? To proste liczbę żeber namiotu mnożysz razy 4.

 

Chcesz wiedzieć, jak dbać o produkty eventowe, zapoznaj się z naszymi wpisami:

Jak użytkować namiot stelażowy, by długo się nim cieszyć?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz użytkować produkty Pascal?

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies