pl
Zawór Bostoński

Typy zaworów w dmuchańcach reklamowych

Zawory o najważniejszy element w dmuchanych reklamach stałociśnieniowych. Jak działają i jakie są ich rodzaje?

/Blog/Typy zaworów w dmuchańcach reklamowych

Dziś temat bardzo techniczny, ale dla nas niezwykle ważny. Chcemy uporządkować wiedzę na temat kluczowego elementu dmuchańcy reklamowych, czyli zaworów do pompowania. Jakie typy zaworów pojawiają się w dmuchańcach? Co je wyróżnia? Na te i inne pytania postaramy się udzielić prostej odpowiedzi.

Zawór Bostoński

To zawór znany również z życia codziennego. Używamy go np. w kajakach, pontonach czy niektórych typach materaców, ale również w dużych formach reklamowych. Generalnie rzecz ujmując ten zawór ma dwie nakrętki – górną i dolną. Otwarcie górnej umożliwia pompowanie produktu. Zawór jest tak skonstruowany, że powietrze nie cofa się. Gdy otworzymy dolną nakrętkę – wykręcimy zawór – następuje usunięcie powietrza.

W prostych wersjach tego zaworu, górną nakrętkę zastępuje zatyczka. To rozwiązanie stosuje się jednak przede wszystkim w materacach.

Użycie zawory bostońskiego w dmuchańcach  znacznie przyspiesza i ułatwia wymianę poszycia. Klient jest w stanie wykonać tę operację samodzielnie.

W zależności od sposobu montażu zawór bostoński może “wystawać” ponad materiał lub być zamontowany w wewnętrznym gnieździe.

 

Zawór Bostoński

Zawór skręcany z nakrętką

Zawór składa się z dwóch części skręconych ze sobą. Miejsce skręcenia zaworu jednocześnie przytrzymuje i uszczelnia balon oraz ewentualne poszycie dmuchańca.

Ten zawór ustawiamy, wsuwając lub wysuwając trzpień znajdujący się w środku. Nieco mylące może okazać się nazewnictwo. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pompowanie następuje na zamkniętym zaworze. Dzięki temu po odłączeniu pompki powietrze nie ucieka i nie trzeba w popłochu zamykać zaworu. Z kolei otwarcie zaworu umożliwia wypuszczenie powietrza.

Zmiana położenia trzpienia może nastąpić na dwa sposoby. Może on działać “na klik”, tj. naciśnięcie trzpienia powoduje zmianę ustawienia. Inne stosowane rozwiązanie, to lekkie przekręcenie i wciśnięcie trzpienia, tak aby zablokował się on w pozycji otwartej lub zamkniętej. Ten zawór można także zakręcić za pomocą nakrętki – w tym przypadku chodzi jednak o zabezpieczenie go przed przypadkową zmianą ustawienia czy uszkodzeniami.

Zawory z nakrętką elegancko się prezentują, ale nie są intuicyjne w obsłudze. Wymagają dodatkowej instrukcji działania. Sprawiają również, że zmianę poszycia dmuchańca lepiej zostawić fachowcom w ramach płatnego serwisu.

 

Zawór Skręcany z Nakrętką

Proste zawory z PVC

Te zwory spotykamy najczęściej w zabawkach: kołach, piłkach, a tu wspominamy o nich raczej dla porządku. Nie są one bowiem zwykle wykorzystywane w dużych reklamach, choć znajdują zastosowanie w reklamowych piłkach, kołach plażowych itp.

Zawory z PVC są wgrzewane do dmuchańca i posiadają “ustnik” zamykany koreczkiem. Generalnie występują dwa rodzaje takich zaworków. Pierwszy, prostszy to zawór typu free flow, gdzie powietrze swobodnie wchodzi i wychodzi z produktu. Drugi typ stanowi natomiast zawór typu non-return, wyposażony w rodzaj zastawki, która sprawia, że powietrze nie ucieka po napompowaniu. Dlatego aby wypompować powietrze z zaworu typu non-return, trzeba otworzyć zastawkę. Można to zrobić naciskając dolną część zaworu, albo używając końcówki pompki, a gdy jej nie ma, innego przedmiotu o wydłużonym kształcie.

Zworki po napompowaniu produktu można wepchnąć do środka, dzięki czemu nie wystają ponad powierzchnię produktu, a dmuchańce reklamowe prezentują się elegancko.

Zawór Z PVC

W Inventini zawory wykorzystujemy w dmuchańcach z linii Pascal. Tu jednak obok zaworów pompujących pojawiają się również zawory bezpieczeństwa – poznaj typy zaworów w Pascalach.

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies