pl
Zawory W Pascalach

Zawory w produktach stałociśnieniowych Pascal

Dość często nas klienci pytają o zawory w produktach Pascal. Te proste w budowie urządzenia potrafią wprowadzić nieco zamieszania podczas eventów. Dlatego właśnie powstał ten post. Dziś wszystko, co powinniście wiedzieć o naszych zaworach.

/Blog/Zawory w produktach stałociśnieniowych Pascal

Po pierwsze zawory występują w produktach stałociśnieniowych. Dzięki nim powietrze pozostaje w środku i nadaje produktom kształt. W Inventini stosujemy dwa rodzaje zaworów: zawory pompujące i zawory bezpieczeństwa.

Zawory pompujące

Zawory pompujące umieszczane są w każdym produkcie Pascal. Przechodzą one przez obie powłoki produktu – balon z folii TPU i poszycie poliestrowe. Są rozkręcane – jedna część produktu znajduje się w środku, a druga na zewnątrz. Łączenie części ma formę kołnierza, który utrzymuje obie powłoki na miejscu, odpowiednio ściśnięte i szczelne.

Zawór pompujący rozkręcony

Zawór pompujący - stary typ

Zawór Pompujacy Nowy Na Klik

Zawór pompujący - nowy - na klik

Zawór ma dwie pozycje: otwartą i zamkniętą. W pozycji zamkniętej trzpień zaworu jest wysunięty, a otwartej – wsunięty do środka. Aby zmienić pozycję zaworu, w starym typie zaworów należy  nacisnąć trzpień i przekręcić w prawo lub lewo o ok. 10 stopni. W nowych zaworach wystarczy wcisnąć trzpień.

Zawór Nowy Zamknięty

Zawór nowy zamknięty

Zawór Nowy Otwarty

Zawór nowy zamknięty

Produkt pompujemy przy zamkniętym zaworze. Dlaczego? Ponieważ po zakończeniu pompowania powietrze z niego nie ucieknie, a my nie będziemy musieli w popłochu zamykać zaworu. 

Z kolei wypompowanie produktu – niezależnie od tego czy używamy do tego pompki, czy chcemy zrobić to ręcznie – następuje przy otwartym zaworze. Dlaczego warto otworzyć zawór nawet, gdy korzystamy z pompki do wypompowania produktu? Ponieważ znacznie przyspiesza to opróżnianie produktu. 

Dla jasności – od jakiegoś czasu –  na każdym produkcie, przy zaworach lub zaworze pompującym znajduje się ilustrowana instrukcja

Zainteresował Cię temat produktów stałociśnieniowych, przeczytaj nasz artykuł: Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz użytkować produkty Pascal?

Zawory Grafika

Instrukcja do zaworów starego typu

Zawory Grafika

Instrukcja do zaworów nowego typu

Każdy zawór ma także zakrętkę. Warto ją zamykać, choćby z tego powodu, że otwarta przeszkadza np. w ustawieniu słupa Pascal. Zabezpiecza ona także zawór przed przypadkowym otwarciem, np. wskutek uderzenia, kopnięcia itp.

Zawory bezpieczeństwa

Te zawory pojawiają się w naszych największych produktach, takich jak: namioty stałociśnieniowe, bramy, słupy. Mają one na celu chronić produkt przed pęknięciem czy to folii wewnętrznej, czy poszycia.

Jak to działa? Gdy powietrza w środku jest za dużo, zawór na chwilę otwiera się – upuszcza nieco powietrza, a następnie ponownie się zamyka. 

Zawór Bezpieczeństwa

Jest to kluczowe w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, podczas pompowania zawór bezpieczeństwa zabezpiecza przed przepompowaniem i pęknięciem produktu. Druga sytuacja ma związek z temperaturą. Wraz z jej wzrostem powietrze zamknięte w Pascalach zwiększa swoją objętość. Czasem może nawet dojść do pęknięcia produktu. Kiedy? Na przykład gdy dobrze napompowany w chłodnym pomieszczeniu produkt zostanie przeniesiony na zewnątrz, gdzie jest gorąco. Wówczas powietrze może rozsadzić go od środka. Oczywiście jeśli nie zastosowano zaworu bezpieczeństwa.

Kluczowa pozostaje tu kwestia czułości takiego zaworu. Jeśli zawór jest zbyt “mocny” i nie otworzy się odpowiednio szybko, produkt może pęknąć. I odwrotnie jeśli jest zbyt “czuły” nie pozwoli na prawidłowe napompowanie produktu – pozostanie on zbyt miękki. 

Na szczęście w Inventini możemy dostosować siłę zaworu bezpieczeństwa do naszych potrzeb. Niewielka modyfikacja sprawia, że zawór będzie odpowiedni. Możemy to również sprawdzić za pomocą zaprojektowanego przez nas urządzenia. Pokazuje ono ciśnienie w momencie otwarcia i zamknięcia się zaworu bezpieczeństwa.

Przyrząd do pomiaru czułości zaworów

Zawory bezpieczeństwa znajdziesz na nogach namiotu stałociśnieniowego Pascal, na wszystkich częściach bramy ZIP oraz na jednej nodze bramy zwykłej. Tu są widoczne i oznaczone. Jeśli zaś chodzi o słupy stałociśnieniowe, to znajdują się one na górze słupa pod poszyciem. Pamiętaj, aby nigdy nie zasłaniać tych zaworów. 

 

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies