
Zawory w produktach stałociśnieniowych Pascal
Dość często nas klienci pytają o zawory w produktach Pascal. Te proste w budowie urządzenia potrafią wprowadzić nieco zamieszania podczas eventów. Dlatego właśnie powstał ten post. Dziś wszystko, co powinniście wiedzieć o naszych zaworach.
Po pierwsze zawory występują w produktach stałociśnieniowych. Dzięki nim powietrze pozostaje w środku i nadaje produktom kształt. W Inventini stosujemy dwa rodzaje zaworów: zawory pompujące i zawory bezpieczeństwa.
Zawory pompujące
Zawory pompujące umieszczane są w każdym produkcie Pascal. Przechodzą one przez obie powłoki produktu – balon z folii TPU i poszycie poliestrowe. Są rozkręcane – jedna część produktu znajduje się w środku, a druga na zewnątrz. Łączenie części ma formę kołnierza, który utrzymuje obie powłoki na miejscu, odpowiednio ściśnięte i szczelne.

Zawór pompujący - stary typ

Zawór pompujący - nowy - na klik
Zawór ma dwie pozycje: otwartą i zamkniętą. W pozycji zamkniętej trzpień zaworu jest wysunięty, a otwartej – wsunięty do środka. Aby zmienić pozycję zaworu, w starym typie zaworów należy nacisnąć trzpień i przekręcić w prawo lub lewo o ok. 10 stopni. W nowych zaworach wystarczy wcisnąć trzpień.

Zawór nowy zamknięty

Zawór nowy zamknięty
Produkt pompujemy przy zamkniętym zaworze. Dlaczego? Ponieważ po zakończeniu pompowania powietrze z niego nie ucieknie, a my nie będziemy musieli w popłochu zamykać zaworu.
Z kolei wypompowanie produktu – niezależnie od tego czy używamy do tego pompki, czy chcemy zrobić to ręcznie – następuje przy otwartym zaworze. Dlaczego warto otworzyć zawór nawet, gdy korzystamy z pompki do wypompowania produktu? Ponieważ znacznie przyspiesza to opróżnianie produktu.
Dla jasności – od jakiegoś czasu – na każdym produkcie, przy zaworach lub zaworze pompującym znajduje się ilustrowana instrukcja.
Zainteresował Cię temat produktów stałociśnieniowych, przeczytaj nasz artykuł: Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz użytkować produkty Pascal?

Instrukcja do zaworów starego typu

Instrukcja do zaworów nowego typu
Każdy zawór ma także zakrętkę. Warto ją zamykać, choćby z tego powodu, że otwarta przeszkadza np. w ustawieniu słupa Pascal. Zabezpiecza ona także zawór przed przypadkowym otwarciem, np. wskutek uderzenia, kopnięcia itp.
Zawory bezpieczeństwa
Te zawory pojawiają się w naszych największych produktach, takich jak: namioty stałociśnieniowe, bramy, słupy. Mają one na celu chronić produkt przed pęknięciem czy to folii wewnętrznej, czy poszycia.
Jak to działa? Gdy powietrza w środku jest za dużo, zawór na chwilę otwiera się – upuszcza nieco powietrza, a następnie ponownie się zamyka.

Jest to kluczowe w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, podczas pompowania zawór bezpieczeństwa zabezpiecza przed przepompowaniem i pęknięciem produktu. Druga sytuacja ma związek z temperaturą. Wraz z jej wzrostem powietrze zamknięte w Pascalach zwiększa swoją objętość. Czasem może nawet dojść do pęknięcia produktu. Kiedy? Na przykład gdy dobrze napompowany w chłodnym pomieszczeniu produkt zostanie przeniesiony na zewnątrz, gdzie jest gorąco. Wówczas powietrze może rozsadzić go od środka. Oczywiście jeśli nie zastosowano zaworu bezpieczeństwa.
Kluczowa pozostaje tu kwestia czułości takiego zaworu. Jeśli zawór jest zbyt “mocny” i nie otworzy się odpowiednio szybko, produkt może pęknąć. I odwrotnie jeśli jest zbyt “czuły” nie pozwoli na prawidłowe napompowanie produktu – pozostanie on zbyt miękki.
Na szczęście w Inventini możemy dostosować siłę zaworu bezpieczeństwa do naszych potrzeb. Niewielka modyfikacja sprawia, że zawór będzie odpowiedni. Możemy to również sprawdzić za pomocą zaprojektowanego przez nas urządzenia. Pokazuje ono ciśnienie w momencie otwarcia i zamknięcia się zaworu bezpieczeństwa.

Zawory bezpieczeństwa znajdziesz na nogach namiotu stałociśnieniowego Pascal, na wszystkich częściach bramy ZIP oraz na jednej nodze bramy zwykłej. Tu są widoczne i oznaczone. Jeśli zaś chodzi o słupy stałociśnieniowe, to znajdują się one na górze słupa pod poszyciem. Pamiętaj, aby nigdy nie zasłaniać tych zaworów.
Zobacz także:
- Szczegóły, które mają znaczenie – namioty PascalAby namiot był praktyczny i trwały, musi być dopracowany w każdym szczególe. Spr...
- Problemy z namiotami stelażowymi – najczęstsze przypadki i jak sobie z nimi radzimyNamioty podobnie jak inne konstrukcje mogą sprawiać problemy podczas użytkowania. ...
- Jak zorganizować konferencję krok po kroku?Organizacja konferencji może być sporym wyzwaniem. O czym musisz pamiętać? Oto ki...
- Reklama wizualna – czym jest i jak ją wykorzystać?Reklama wizualna - czym tak naprawdę jest i czy to coś dla Ciebie i Twoje firmy? Do...