pl
Projektowanie Reklam Siedziska Reklamowe

Poradnik: Jak projektować skuteczne siedziska reklamowe

Na do zwracać uwagę projektując grafikę na siedzisko reklamowe. Przeczytaj kilka konkretnych wskazówek!

/Blog/Poradnik: Jak projektować skuteczne siedziska reklamowe

Podczas projektowania reklam, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie inaczej jest w przypadku siedzisk reklamowych. By poznać je wszystkie potrzeba doświadczenia – czasu i tysięcy wyprodukowanych siedzisk. My mamy to już za sobą i chętnie podzielimy się spostrzeżeniami. Oto nasz “poradnik reklamowy” dotyczący leżaków, krzeseł, puf i siedzisk dmuchanych.

Naszym zdaniem podczas projektowania reklam zasadniczą kwestie odgrywają: miejsce, dobór grafik i kolorów oraz… znajomość konkretnych siedzisk.

Miejsce czyli wybór przestrzeni do projektowania reklamy

Tutaj musimy rozpatrzyć dwie kwestie. Po pierwsze, każdy mebel reklamowy posiada przestrzeń, na której może zostać umieszczona informacja. Projektowanie reklam zawsze należy rozpocząć od analizy takiego miejsca. Ułatwią to szablony dostarczane przez producenta mebelków. Zwykle na szablonie (podobnie jak ma to miejsce w przypadku projektowania namiotów) zaznaczone są trzy linie. Przypomnijmy zatem, co one znaczą:

Obszar brutto to linia oznaczająca wykrój projektu przed szyciem. Tło powinno sięgać do tej linii.

Obszar netto to linia oznaczająca miejsce szycia. Aby grafika dobrze się “schodziła”, wszystkie grafik przechodzące między częściami produktu, powinny kończyć się w tym miejscu.

Safe Zone to właściwie miejsce do umieszczenia grafiki. Układając elementy w tej strefie, masz pewność, że nic zostanie ucięte lub ułożone za blisko krawędzi produktu.

Niektóre miejsca na siedziskach zdecydowanie nie nadają się do umieszczenia istotnych grafik, możesz co najwyżej pokryć je dekoracyjnym printem. Chodzi zwłaszcza o takie przestrzenie, które są skierowane równolegle do ziemi i pozostają przez większość czasu niewidoczne.

Z resztą podczas projektowania reklam na siedziskach zawsze należy wziąć pod uwagę fakt, że część grafik zostanie zasłonięta, gdy ktoś na nich usiądzie. Warto wówczas pamiętać o tym, by najważniejszy dla nas komunikat znalazł się w miejscu, które pozostanie odsłonięte nawet w takim przypadku.

Grafika i kolor

A tym jak zaprojektować grafikę na siedzisko reklamowe trochę już wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Szalenie ważne jest, aby znajdowała się ona w odpowiednim miejscu. Nie mniej istotną kwestią pozostaje jakość wydruku. Aby prezentował się on nienagannie, najlepiej skorzystać z grafik wektorowych, zaś grafiki rastrowe powinny mieć co najmniej 72 DPI przy skali 1:1. Jeśli chcesz, abyśmy zaprojektowali siedzisko dla Ciebie, prześlij nam odpowiednie pliki (np. logotypy, czcionki). Grafiki powinny mieć format AI lub EPS.

Nie bez przyczyny w tytule akapitu pojawił się odrębnie wskazany kolor. Ma on szczególne znaczenie w przypadku siedzisk. Właściwie sprawa dotyczy jasnych kolorów, a zwłaszcza białego. Jeśli możesz, to ze względów praktycznych, unikaj go na siedzisku oraz podłokietnikach. Bardzo szybko ulegnie on zabrudzeniu. Szczególnie uciążliwe są zabrudzenia pozostawione przez jeansy – ich usunięcie jest właściwie niemożliwe. Tymczasem nowe granatowe spodnie tego typu mogą pozostawić plamy nawet po krótkim użyciu.

Konkretne meble – konkretne wskazówki

Od uwag ogólny przejdźmy teraz do konkretów, bo projektowanie reklam na siedziska najlepiej omawiać na poszczególnych modelach.

Leżaki, krzesła, bean bagi

Niektóre siedziska reklamowe mają bardzo prostą budowę, i co za tym idzie, przestrzeń na umieszczenie reklamy również pozostaje prosta do zagospodarowania. Tak jest w przypadku leżaków – gdzie do dyspozycji masz jeden prostokątny kawałek materiału czy krzeseł lub puf-worków (beanbagów), gdzie takie kawałki są dwa. Nie ma tu miejsc łączenia materiałów – grafik i innych tego typu pułapek. W takim przypadku łatwo wskazać, gdzie umieścić najważniejsze informacje. W odniesieniu do leżaka jest to przestrzeń na wysokości barków siedzącej osoby. Gdy zaś chodzi o krzesło – obie strony oparcia. Jak pod uwagę weźmiemy beanbag – cała przestrzeń daje taką samą możliwość i efektywność ekspozycji grafiki.

Projektowanie Reklam Leżak Master Born
Projektowanie Reklam Leżak Thermal Days
Projektowanie Reklam Krzesło Podlaskie
Poradnik Reklamowy Beanbag Studenac

Kostki reklamowe

Znacznie większe pole do popisu dają kostki reklamowe z wypełnieniem. Tu równoważnych przestrzeni do umieszczenia grafiki jest aż 6. Możesz zdecydować się na 6 odrębnych grafik (każda stanowi odrębną całość), lub potraktować kostki jako elementy większej instalacji. Wówczas stworzysz przestrzenne puzzle – ściankę z kostek z nawet 6 dużymi grafikami. Poprawne zaprojektowanie takiej ścianki wymaga już nieco wprawy – chodzi o to, by łatwo zmieniać grafikę na frontowej i tylnej ścianie. Prawidłowo zaprojektowana ścianka, układa się w całość z tyłu i z przodu, bez względu na to, jaką grafikę chcesz wyeksponować w danym momencie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, powierz zadanie naszym grafikom!

Poradnik Reklamowy Kostki Z Wypełnieniem Kilpi
Poradnik Reklamowy Kostki Z Wypełnieniem Ścianka

Pufy-sako, pufy fotele

Nieco trudniejszym elementem do zaprojektowania są pufy sako, fotel – worek czy dmuchane sofy i fotele. Ta trudność wynika z faktu, że nie mamy tu już do czynienia z jedną lub kilkoma prostymi powierzchniami, lecz większą ilością elementów o różnych kształtach.

I tak, projektując pufę sako, musisz zwrócić uwagę, jaki kształt przybiera ona podczas użytkowania. Najczęściej jej góra będzie stanowiła siedzisko z oparciem o nieregularnym kształcie. To nie jest dobre miejsce do umieszczenia najważniejszego przekazu – materiał zwykle jest zgnieciony i trudno przewidzieć jak ostatecznie się ułoży. Lepiej przenieść go niżej “na bazę” i powielić lub podzielić na trzy. Dlaczego 3? Bo pufa ma właśnie tyle bocznych paneli.

Baza to także dobre miejsce do umieszczania przekazu w przypadku foteli z regranulatem. Ale tu możliwości jest więcej – jako przestrzeń reklamowa doskonale sprawdzi się oparcie – zwłaszcza jego część na wysokości ramion oraz cały tylny panel fotela.

Projektowanie Reklam Pufa Sako
Projektowanie Reklam Pufa Sako Plus
Poradnik Reklamowy Fotele Pufy Elements
Pufy Fotele Amprion

Dmuchane sofy i fotele Pascal

W ich przypadku mamy do czynienia z wieloma mniejszymi powierzchniami – elementami oparcia oraz kilkoma nieco większymi – panele bazy i powierzchnia siedziska. Jak się zabrać do projektowania reklamy na takiej przestrzeni? Jak zawsze musimy podzielić elementy na bardziej i mniej efektywne pod względem reklamowym. Naszym zdaniem kluczowe informacje powinny znaleźć się na panelach bazy oraz na przednim i tylnym panelu oparcia. Jeśli masz w swoim “graficznym arsenale” elementy, które łatwo wkomponować w kształt koła (np. sygnaturę logo) to wykorzystaj również okrągłą przestrzeń na przodzie oparcia.

Kwestią otwartą pozostaje wykorzystanie siedziska. Tę przestrzeń również możesz wykorzystać – zwłaszcza, że właściwe siedzisko (jego środek) zostało dodatkowo wyodrębnione jako osoby element. W przypadku sof takie elementy są dwa. Można je zaprojektować w innym kolorze lub wprowadzić grafikę stanowiącą odrębną całość od tła. Nie zalecamy jednak umieszczania tu np. logotypów.

Poradnik Reklamowy Sofa Icetigers
Poradnik Reklamowy Fotel Dmuchany Jegger

Hocker – to już zupełnie inna historia. Możesz w nim wykorzystać zarówno siedzisko – zwłaszcza wtedy, gdy masz potrzebę umieszczania grafiki, która dobrze wkomponuje się w kształt koła – jak i dwa panele boczne. Grafikę na panelach bocznych można łączyć w całość, lub rozdzielić zgodnie z przebiegiem linii szycia.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik reklamowy wyjaśnił większość kwestii. Jeśli jednak masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.

Poradnik Reklamowy Hockery Terminal
Kreatywna Reklama Stolik Hockery

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies