pl
Zero Waste By Inventini

Zero Waste by Inventini

Zero Waste do właściwie sposób życia, w którym na czoło wysuwa się przekonanie, że każdy z nas może i musi podjąć działania mające na celu ochronę Ziemi przed zaśmieceniem. Zero Waste ma oznaczać ni mniej ni więcej, tylko tyle, że będziemy produkować mniej śmieci. Na celowniku są zwłaszcza materiały jednorazowego użytku, ale nie tylko. Dowiedz się więcej!

/Smart by Inventini/Zero Waste by Inventini

Czy jest Zero Waste i czy można go stosować w zakładach pracy?

Jak najłatwiej opisać, czym jest w praktyce życia domowego Zero Waste? Można odwołać się do zasad R. 

Rethink (przemyśl)

Powinien być to punkt wyjścia, choć zasada ta nie zawsze pojawia się katalogu zasad Zero Waste. Nam jednak bardzo się ona podoba. Oznacza, że każdy z nas zanim dokona zakupu powinien się dobrze zastanowić, czy na pewno potrzebuje danej rzeczy. Być może stary egzemplarz jest jeszcze w dobrym stanie, albo nie potrzebujesz kolej rzeczy tego samego typu. Rethink oznacza, że poświęcimy trochę czasu na zastanowienie się. Dajmy sobie dzień lub dwa. Jeśli podjęcie decyzji zabiera nam zbyt wiele czasu, to niechybny znak, że nie powinniśmy kupować 😉

Reduce (ogranicz)

Rethink często prowadzi wprost do drugiej zasady Zero Waste – reduce. Gdy dochodzimy do wniosku, że nie potrzebujemy kolejnego przedmiotu i faktycznie nie kupujemy go, właśnie wcielamy w życie zasadę reduce. Dzięki niej nie tylko kupujemy mniej, ale także ostatecznie wyrzucamy mniej. 

Reuse (użyj ponownie) 

To nasza ulubiona zasada, polega ona na ponownym wykorzystaniu rzeczy, ale również ograniczeniu kupowania przedmiotów jednorazowego użytku. Reuse oznacza, że powinniśmy próbować wykorzystać daną rzecz tyle razy, ile tylko się da. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie opakowań, z których korzystamy podczas zakupów. Jeśli już przyniosłeś/przyniosłaś do domu zakupy w plastikowej torebce czy reklamówce, wykorzystaj ją ponownie podczas kolejnych zakupów lub w domu, np. jako torbę na śmieci. Lepiej jednak powstrzymać się od korzystania z jednorazówek i sięgnąć po trwałe torby, z których możemy korzystać wiele razy. 

Recycle (czyt. segreguj)

Niestety nie żyjemy w świecie, w którym jesteśmy w stanie nie produkować żadnych odpadów.  Dlatego zgodnie z kolejną zasadą Zero Waste powinniśmy robić wszystko, by jak najmniej rzeczy trafiło po prostu na wysypisko. Segregacja odpadów w Polsce wciąż jeszcze kuleje, ale zawsze możemy starać się to zmienić. Jeśli poświęcamy mnóstwo czasu w sklepie na wybór produktów, to również możemy poświęcić go na prawidłową segregację odpadów.

Można jeszcze spotkać kolejne zasady Rot (kompostuj) czy Refuse (odmawiaj).

Nasz sposób na Zero (Less) Waste?

Co prawda zakład produkcyjny to nie gospodarstwo domowe, ale tu także patrzymy na swoje działania przez pryzmat zasad Zero Waste. Tak właśnie powstały nasze opakowania kanapkowe wielorazowego użytku. Jesteśmy z nich dumni, bo wdrażają w życie jednocześnie aż dwie zasady – Reduce i Reuse.

Owijka Na Kanapke

Owijka Na Kanapke Zawijanie

Owijka Na Kanapke Zawijanie2

Nasze opakowania powstały z odpadów – trwałego materiału namiotowego oraz polipropylenu, który wykorzystujemy do produkcji dmuchańców z linii Pascal. Sięgnęliśmy po niewielkie części, gdyż z nich trudno już przygotować pełnowartościowy produkt z naszej oferty. W efekcie powstały kolorowe opakowania na kanapki. Zasada Reuse została spełniona!

Nasze opakowania są wielorazowego użytku i z powodzeniem zastępują jednorazowe woreczki i torebki. A pomyśl, jeśli w Inventini pracuje 20 osób i każda z nich przyniesie do pracy codziennie choć jedną kanapkę opakowaną w woreczek lub torebkę to w ciągu roku nasi pracownicy zostawią w firmie ponad 5 tys. różnego rodzaju opakowań – śmieci. Chcemy zachęcić ich, by tego nie robili, więc dla każdego chętnego pracownika przygotujemy nasze opakowanie. Co za wspaniała realizacja zasady Reduce!

Nasze opakowanie można prać, ale jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że najczęściej wystarczy po prostu przetrzeć je mokrą szmatką. Dzięki temu usuniemy resztki jedzenia zarówno z części wewnętrznej, jak i zewnętrznej, która jest impregnowana. Mniej prania to także mały eko-sukces!

Co myślicie o takich pomysłach, dajcie znać w komentarzach!

Smart by Inventini to zbiór wpisów dotyczących naszej firmy, w których chcemy prezentować sprytne, innowacyjne lub po prostu ciekawe rozwiązania. Nie zawsze zostają one wcielone w 100% w życie, ale tu – na specjalnym blog – mamy szansę pokazać nasze czasem „szalone pomysły”.

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies