pl
Reklama zewnętrzna najlepszą formą reklamy?

Nośniki reklamy zewnętrznej najskuteczniejszą formą promocji?

Znak zapytania na końcu tytułu dobitnie świadczy o tym, że ten wpis ma nieco prowokacyjny charakter. Bo czy naprawdę nośniki reklamy zewnętrznej są najlepszą formą promocji?

/Blog/Nośniki reklamy zewnętrznej najskuteczniejszą formą promocji?

Jak zawsze gdy chodzi o skuteczną reklamę, odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Od charakteru prowadzonej działalności, grupy docelowej i wielu, wielu innych czynników. Gdzie więc reklama zewnętrzna sprawdzi się lepiej niż inne? Rozważmy różne przypadki.

Reklama zewnętrzna – oznaczenie miejsca

Gdy reklama zewnętrzna ma służyć do oznaczenia miejsca prowadzenia działalności – innymi słowy będzie to rodzaj szyldu reklamowego. Sięgną po nią zarówno przedsiębiorcy działający na lokalnym rynku (właściciel warzywniaka, szewc, fryzjer), jak i firmy o szerokim, ogólnopolskim czy ogólnoświatowym polu działania. Neony, ekrany led, ale także flagi reklamowe, słupy, potykacze to dobre sposoby na promocję firmy w lokalnej przestrzeni. Stanowią jednocześnie reklamę, jak i informację. W tym zakresie są po prostu niezastąpione.

flagi - reklama zewnętrzna flaga - reklama zewnętrzna Reklama zewnętrzna słupy

Można je zarówno ustawić swobodnie przed budynkiem (potykacze, słupy, balony, kasetony led), jak i umieścić na ścianie budynku czy w oknie wystawowym. Wybór wielkości i materiałów jest ogromny, trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, z którymi boryka się reklama zewnętrzna. Przykłady niewłaściwego korzystania z tej formy każdy z nas zna przecież z doświadczenia. Zaniedbany, źle zaprojektowany szyld raczej odstrasza niż zachęca. Antyreklamą może stać się także ładny nośnik, który jednak przeszkadza sąsiadom, przechodniom (np. jasny, migający neon) lub jest ustawiony niezgodnie z przepisami prawa.

Oznaczenie siedziby firmy czy miejsca prowadzenia działalności pozostaje sprawą kluczową. Dziś jednak warto zadbać o widoczność nie tylko w realu. Uzupełnienie danych w Google Moja Firma pozwoli odnaleźć Twój zakład nawet wtedy, gdy poszukujący go nigdy nie był w Twojej okolicy. Przydatna będzie tu także funkcja reklamy w Google targetowanej według lokalizacji. Ot, potęga internetu.

Czy w dobie smartfonów i aktywistów wojujących z reklamą w naszej przestrzeni, tradycyjna forma reklamy zakładu skazana jest na zagładę? Póki co reklama świetlna zewnętrzna czy duża reklama na budynku mają się dobrze. Do najbardziej rzucających się w oczy  billboardów odniesiemy jeszcze w dalszej części artykułu.

Sposób na reklamę firmy – event na świeżym powietrzu

Właściwie jest to pochodna pierwszego przypadku, bo w gruncie rzeczy chodzi o oznaczenie “tymczasowej siedziby firmy”. Podczas organizacji wydarzenia firma przejmuje część przestrzeni w swoje “władanie” i oznacza je. Sięga wówczas po możliwości, jakie daje reklama zewnętrzna. Rodzaje takiej reklamy to już materiał na osobny duży artykuł, ale warto tu wspomnieć (chociażby dlatego, że jesteśmy specjalistami w tym zakresie) o takich produktach jak drukowane firmowe namioty, bramy, słupy, balony czy meble. Widoczne z daleka, przyciągają wzrok, wabią klientów, a przede wszystkim dają wyraźnie do zrozumienia, że właśnie tu dana marka prowadzi swoje działania.

Reklama zewnętrzna - namiot

Reklama zewnętrzna event

Przeczytaj nasz wpis: 3 pomysły na reklamę w sezonie zimowym

Warto także, choćby mimochodem, wspomnieć, że takie nośnik mogą działać jak reklama świetlna zewnętrzna. Dzięki ledom przekaz reklamowy na składnikach eventowego wyposażenia można elegancko wyeksponować również, gdy zapadł już zmrok. Co więcej, odnosimy wrażenie, że wtedy dopiero widać cały urok niektórych produktów. Podświetlane bramy czy słupy to sprawdzone sposoby na promocję firmy podczas wieczornych eventów.

Duże nośniki reklamy zewnętrznej  są doskonałe podczas eventów na plażach, rynkach, promenadach, gdzie nawet bez specjalnej zapowiedzi zgromadzą się tłumy, gdy tylko zacznie powstawać “eventowa infrastruktura”.

Reklama zewnętrzna - wydarzenie Reklama zewnętrzna nadruk

Reklama zewnętrzna – przykłady skutecznych billboardów

No i oczywiście nie można w tym całym zestawieniu pominąć sławetnych billboardów. Atakują nas zewsząd. Z poboczy, wiat przystankowych, murów budynków. Kluczowy pozostaje fakt, że taki przekaz jest kierowany do wszystkich – zainteresowanych i nie.

Reklamę billboardową można próbować targetować, np. ustawiając w określonych miejscach. Duża reklama na budynku przed wybranymi zakładami pracy, sprawdzi się, np. gdy chcemy dotrzeć właśnie do jej pracowników (np. pracownicy fizyczni, zarabiający określoną kwotę).

Czy billboardy to skuteczna reklama zewnętrzna? Rodzaje reklamy billboardowej można oczywiście dostosować do okoliczności, ale ocena skuteczności jest zdecydowanie trudniejsza niż np. w przypadku reklamy internetowej. Trzeba wówczas wykonać badania natężenia ruchu, badania przechodniów czy ocenę za pomocą specjalnie tworzonych adresów internetowych.

Najskuteczniejsza reklama billboardowa będzie wtedy, gdy dotyczy produktów i usług o szerokiej grupie odbiorców (produktów spożywczych, do domu). Tu może ona konkurować nawet z reklamą internetową, bo trudno wyobrazić sobie, by rzesza konsumentów poszukiwała w internecie tańszych pomidorów. Im droższy produkt, tym chętniej jednak klient będzie szukał innych źródeł informacji niż reklama billboardowa.

Podsumowując, reklama zewnętrzna w niektórych przypadkach jest po prostu niezbędna (szyld reklamowy), w innych stanowi doskonałe uzupełnienie. Takie czasy, że aby osiągnąć sukces nie można ograniczać się wyłącznie do jednej formy. Jednak zanim wrzucicie w wyszukiwarkę hasło “reklama zewnętrzna producent” zerknijcie na nasze produkty reklamowe!

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies