5 powodów, dla których firmy nie odnoszą sukcesów
Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce powstało aż 12,7 tysięcy spółek i blisko 72 tysięcy indywidualnych działalności gospodarczych. Niestety, statystycznie rzecz ujmując, prawie 80% z nich upadnie w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Z czego to wynika? Dlaczego firmy nie odnoszą sukcesów? Jakie są najpopularniejsze błędy początkujących przedsiębiorców? Dowiedz się więcej o ich potknięciach i sam uniknij upadku.
1. Brak dobrej analizy rynku
Zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku polskim aż roi się od firm, które zaniedbują analizę rynkową. Prawdopodobnie nigdy o nich nie słyszałeś, bo zniknęły tak samo szybko, jak się pojawiły. Dobra, rzetelna analiza to fundament udanego startu w biznesie. Podczas jej przeprowadzania warto ustalić grupę docelową, preferencje oraz nawyki potencjalnych klientów, a także przyjrzeć się dokładnie ofercie i działaniom konkurencji — dzięki temu uświadomisz sobie, co jest największym atutem Twojej marki, a jeżeli go nie znajdziesz, będziesz wiedział, że warto zadbać o działania, które pozwolą Ci się wyróżnić. Analiza rynku pozwoli Ci na lepsze zarządzanie firmą i jej zasobami, co przybliży Cię do biznesowego sukcesu.
2. Ignorowanie działań konkurencji
Skoro już o konkurencji mowa – przyczyną porażki niejednej firmy było to, że ignorowała ona swoich konkurentów. Regularna analiza i porównywanie oferty firm o podobnym profilu działalności to jedno z najważniejszych zadań bieżących, które powinieneś wpisać w swój terminarz na stałe. To dzięki niej trzymasz rękę na pulsie i wiesz, co dzieje się w branży. Śledzenie poczynań konkurencji to jeden z najprostszych sposobów na to, aby udoskonalać swoją własną ofertę.
3. Brak działań promocyjnych
Niektóre firmy nikną w gąszczu rozbudowanej siatki firm i przedsiębiorstw, ponieważ oszczędzają na działaniach promocyjnych, nierzadko wykreślając je ze swojego planu biznesowego całkowicie. W dzisiejszych czasach, kiedy założenie własnej działalności gospodarczej jest niezwykle proste, wiele instytucji i organizacji wspiera młodych przedsiębiorców, a rynek staje się globalny, brak działań promocyjnych to jeden z największych błędów, jaki można popełnić. Walka o klienta jest dziś naprawdę zażarta, dlatego aby wyróżnić się z tłumu i dać się zauważyć, nie wystarczy tylko oferować dobrej jakości produkty. To promocja dopasowana do oczekiwań i gustów grupy docelowej jest dziś jednym z ważniejszych kluczy do sukcesu.
4. Brak postępu
Z mapy polskiego biznesu znikają nie tylko młode, niedoświadczone firmy, ale także przedsiębiorstwa rozpoznawalne, które mogą się pochwalić swoją wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Dlaczego tak się dzieje? Przypadłością wielu firm, które są obecne na rynku od wielu lat jest to, że zatrzymują się one w czasie – nie inwestują w nowe technologie i systemy, nie odmładzają swojej kadry, a przez to stają się anachroniczne i przestarzałe, co w dłuższej perspektywie zwiększa prawdopodobieństwo upadku.
5. Niedocenianie roli Internetu
Punkt 5 łączy się w dużej mierze z punktem poprzednim. Żyjemy w czasach, w których Internet odgrywa olbrzymią rolę. Wystarczy wspomnieć, że według statystyk aż 54% polskich internautów kupuje w sieci, a wskaźnik ten z roku na rok rośnie. Oznacza to, że w Internecie jest ponad 13 milionów potencjalnych klientów Twojej firmy. Stara zasada mówi, że kto nie korzysta, ten traci. W XXI wieku każdy przedsiębiorca powinien skorzystać z tej możliwości i przeanalizować rynek on-line, aby zaistnieć w nim w przynoszący największe korzyści sposób.
Kilka słów podsumowania
Jak widzisz, upadek to integralna część świata biznesu, podobnie jak narodziny kolejnych tysięcy nowych firm. Większość z nich ogłosi upadłość w bardzo krótkim czasie, co nie oznacza, że tak samo musi być z Twoją firmą. Jeżeli będziesz trzymał rękę na pulsie, zaczniesz swoją działalność od pogłębionej analizy i nie zapomnisz o tym, aby śledzić nowinki i inwestować w działania promocyjne, Twoja marka utrzyma się na powierzchni. A co, jeżeli mimo to Ci się nie uda? Zawsze możesz spróbować jeszcze raz. Bogatszy we własne doświadczenia będziesz wiedział jeszcze lepiej co robić, a czego unikać.