5 powodów, dla których firmy nie odnoszą sukcesów

Inventini 9 Blog 9 5 powodów, dla których firmy nie odnoszą sukcesów

5 powodów, dla których firmy nie odnoszą sukcesów

Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce powstało aż 12,7 tysięcy spółek i blisko 72 tysięcy indywidualnych działalności gospodarczych. Niestety, statystycznie rzecz ujmując, prawie 80% z nich upadnie w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Z czego to wynika? Dlaczego firmy nie odnoszą sukcesów? Jakie są najpopularniejsze błędy początkujących przedsiębiorców? Dowiedz się więcej o ich potknięciach i sam uniknij upadku.

1. Brak dobrej analizy rynku

Zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku polskim aż roi się od firm, które zaniedbują analizę rynkową. Prawdopodobnie nigdy o nich nie słyszałeś, bo zniknęły tak samo szybko, jak się pojawiły. Dobra, rzetelna analiza to fundament udanego startu w biznesie. Podczas jej przeprowadzania warto ustalić grupę docelową, preferencje oraz nawyki potencjalnych klientów, a także przyjrzeć się dokładnie ofercie i działaniom konkurencji — dzięki temu uświadomisz sobie, co jest największym atutem Twojej marki, a jeżeli go nie znajdziesz, będziesz wiedział, że warto zadbać o działania, które pozwolą Ci się wyróżnić. Analiza rynku pozwoli Ci na lepsze zarządzanie firmą i jej zasobami, co przybliży Cię do biznesowego sukcesu.

2. Ignorowanie działań konkurencji

Skoro już o konkurencji mowa – przyczyną porażki niejednej firmy było to, że ignorowała ona swoich konkurentów. Regularna analiza i porównywanie oferty firm o podobnym profilu działalności to jedno z najważniejszych zadań bieżących, które powinieneś wpisać w swój terminarz na stałe. To dzięki niej trzymasz rękę na pulsie i wiesz, co dzieje się w branży. Śledzenie poczynań konkurencji to jeden z najprostszych sposobów na to, aby udoskonalać swoją własną ofertę.

3. Brak działań promocyjnych

Niektóre firmy nikną w gąszczu rozbudowanej siatki firm i przedsiębiorstw, ponieważ oszczędzają na działaniach promocyjnych, nierzadko wykreślając je ze swojego planu biznesowego całkowicie. W dzisiejszych czasach, kiedy założenie własnej działalności gospodarczej jest niezwykle proste, wiele instytucji i organizacji wspiera młodych przedsiębiorców, a rynek staje się globalny, brak działań promocyjnych to jeden z największych błędów, jaki można popełnić. Walka o klienta jest dziś naprawdę zażarta, dlatego aby wyróżnić się z tłumu i dać się zauważyć, nie wystarczy tylko oferować dobrej jakości produkty. To promocja dopasowana do oczekiwań i gustów grupy docelowej jest dziś jednym z ważniejszych kluczy do sukcesu.

4. Brak postępu

Z mapy polskiego biznesu znikają nie tylko młode, niedoświadczone firmy, ale także przedsiębiorstwa rozpoznawalne, które mogą się pochwalić swoją wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Dlaczego tak się dzieje? Przypadłością wielu firm, które są obecne na rynku od wielu lat jest to, że zatrzymują się one w czasie – nie inwestują w nowe technologie i systemy, nie odmładzają swojej kadry, a przez to stają się anachroniczne i przestarzałe, co w dłuższej perspektywie zwiększa prawdopodobieństwo upadku.

5. Niedocenianie roli Internetu

Punkt 5 łączy się w dużej mierze z punktem poprzednim. Żyjemy w czasach, w których Internet odgrywa olbrzymią rolę. Wystarczy wspomnieć, że według statystyk aż 54% polskich internautów kupuje w sieci, a wskaźnik ten z roku na rok rośnie. Oznacza to, że w Internecie jest ponad 13 milionów potencjalnych klientów Twojej firmy. Stara zasada mówi, że kto nie korzysta, ten traci. W XXI wieku każdy przedsiębiorca powinien skorzystać z tej możliwości i przeanalizować rynek on-line, aby zaistnieć w nim w przynoszący największe korzyści sposób.

Kilka słów podsumowania

Jak widzisz, upadek to integralna część świata biznesu, podobnie jak narodziny kolejnych tysięcy nowych firm. Większość z nich ogłosi upadłość w bardzo krótkim czasie, co nie oznacza, że tak samo musi być z Twoją firmą. Jeżeli będziesz trzymał rękę na pulsie, zaczniesz swoją działalność od pogłębionej analizy i nie zapomnisz o tym, aby śledzić nowinki i inwestować w działania promocyjne, Twoja marka utrzyma się na powierzchni. A co, jeżeli mimo to Ci się nie uda? Zawsze możesz spróbować jeszcze raz. Bogatszy we własne doświadczenia będziesz wiedział jeszcze lepiej co robić, a czego unikać.

 

Drukowanie w wersji smart

Sprytne drukowanie Wiecie już, że staramy się wcielać w życie rozwiązania praktyczne, korzystne dla naszego środowiska czyli po prostu smart....
Czytaj więcej
Drukowanie w wersji smart

Zero Waste by Inventini

Czy jest Zero Waste i czy można go stosować w zakładach pracy? Zero Waste do właściwie sposób życia, w którym...
Czytaj więcej
Zero Waste by Inventini

Jak maseczki uratowały Inventini – podsumowanie roku

Rok 2020 przyniósł ze sobą wiele nieoczekiwanych wydarzeń i jednocześnie wyzwań. Oczywiście, największym z nich była epidemia koronawirusa. Dotknęła ona...
Czytaj więcej
Jak maseczki uratowały Inventini – podsumowanie roku

Kabina do testów COVID-19 – namiot sanitarny

Czytaj więcej
Kabina do testów COVID-19 – namiot sanitarny

Namioty pogrzebowe

Czytaj więcej
Namioty pogrzebowe

Namioty bankietowe

Czytaj więcej
Namioty bankietowe

Namioty eventowe

Czytaj więcej
Namioty eventowe

Namioty targowe

Czytaj więcej
Namioty targowe

Namioty techniczne

Czytaj więcej
Namioty techniczne

Namioty gastronomiczne

Czytaj więcej
Namioty gastronomiczne