pl
Jak Dbać O Siedziska Reklamowe

Jak zadbać o siedziska reklamowe?

Okres letni to czas, w którym bardzo intensywnie używamy naszych siedzisk z nadrukiem. Jak o nie zadbać, by cieszyć się nimi dłużej. Przeczytaj kilka wskazówek!

/Blog/Jak zadbać o siedziska reklamowe?

Lato nadeszło, a wraz z nim okres wydarzeń na świeżym powietrzu, spotkań w letnich kawiarenkach, ogródkach piwnych czy barach. Takie miejsca nie mogą się obyć bez wygodnych siedzisk. Jak przygotować je do sezonu? Jak zadbać o siedziska reklamowe? Oto kilka wskazówek.

Leżaki reklamowe i krzesła reklamowe

Siedziska reklamowe oparte na drewnianej konstrukcji omówimy łącznie, ponieważ ich konserwacja i bieżące użytkowanie są zbliżone.

Sprawdzenie

Zanim ustawisz na zewnątrz swój używany wcześniej leżak z nadrukiem, sprawdź czy jest w pełni sprawny: czy konstrukcja nie została uszkodzona, a elementy zabezpieczające są całe. Jeśli zabezpieczenie nie jest kompletne, wymień je koniecznie. W sklepach internetowych bez problemu kupisz nowe. Nigdy nie używaj niesprawnych leżaków, gdyż grozi to upadkiem lub uszkodzeniem ciała. 

Oceń także stan poszycia: czy nie przetarło się i może wymaga wymiany. W przypadku niektórych typów leżaków poszycie jest mocowane za pomocą zszywek. Wówczas jego wymiana zajmie Ci nieco więcej czasu. W Inventini poszycia są jednak mocowane za pomocą listewek (leżak standardowy i podwójny) lub na poprzeczce, którą można zdemontować (leżak z podłokietnikiem). Dzięki takim rozwiązaniom możesz je łatwo zdjąć i wymienić. Nowe poszycia możesz zamówić w Inventini, bez konieczności kupowania całego leżaka.

Konserwacja

Drewniana konstrukcja leżaka, aby prezentowała się nienagannie przez kilka sezonów, wymaga konserwacji. Ta czynność ma kilka etapów. Po pierwsze, zdejmij poszycie, usuń zabrudzenia, odtłuść i przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Po drugie zaimpregnuj drewno odpowiednim środkiem. Do wyboru masz wiele produktów: możesz pomalować leżak farbą akrylową, sprayem lub lakierobejcą. Do impregnacji możesz także wykorzystać wosk lub olej do drewna. Po wyschnięciu preparatu czynność należy powtórzyć.

Konserwację wykonuj w zacienionym miejscu, aby preparat nie wysychał zbyt szybko.

Dbałość

Równie ważne jak konserwacja, jest stała dbałość o leżak. Nie wystawiaj go na powtarzające się działanie deszczu. Jednorazowe zmoknięcie z pewnością nie zaszkodzi Twojemu siedzisku, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wyczyszczone i osuszone. Jeśli Twój leżak nie musi stać na słońcu, to schowaj go – posłuży Ci dłużej!

Niewielkie zabrudzenia na leżaku możesz wyczyść za pomocą gąbki lub szmatki z detergentem do tkanin, a następnie wypłukać. Unikaj przy tym zalewania całej konstrukcji. Jeśli zabrudzenia są większe, zdejmij poszycie i wypierz zgodnie z zaleceniami na metce.

Leżaki przechowuj złożone, ustaw lub ułóż je tak, by konstrukcja pozostawała prosta. W przeciwnym razie leżak może się wykrzywić. Nie wkładaj leżaka do folii, bo jeśli konstrukcja jest jeszcze trochę wilgotna, nie będzie mogła wyschnąć. 

Krzesła reklamowe

Właściwie wszystkie uwagi dotyczące leżaków można odnieść również do krzeseł reklamowych. Przed użyciem sprawdź trwałość konstrukcji, zabezpieczeń i stan poszycia. Co jakiś czas – gdy drewno zaczyna szarzeć – zakonserwuj je. Poszycie krzesła możesz zarówno wyczyścić bez zdejmowania, jak również zdjąć i wyprać (zawsze kieruj się wskazaniami na metce). 

Konstrukcja drewniana – choć wytrzymała – nie lubi wody i wilgoci. Nie narażaj jej więc na zmoknięcie lub zawilgocenie, a gdy to się jednak przydarzy – wysusz krzesło. Wszystko lepiej wyschnie, jeśli zdejmiesz poszycie. Nie trzymaj krzesła na słońcu bez potrzeby. Siedzisko przechowuj tak, by jego konstrukcja nie była wykrzywiona.

Pamiętaj, że w Inventini możesz zamówić nowe poszycia, bez konstrukcji!

Przeczytaj także drugą część tego wpisu, w której opisujemy siedziska dmuchane:

Jak zadbać o meble dmuchane?

Leżaki Hufiec Grójec

Pufy worki

Poliester a ekoskóra

Na początku warto poczynić jedno bardzo ważne rozróżnienie. Inaczej traktujemy pufy worki z ekoskóry, a inaczej te z poliestru. Elegancka ekoskóra gorzej znosi warunki zewnętrze: wolniej schnie, nie należy jej również wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na zewnątrz zdecydowanie lepiej sprawdzi się poliester.

Czyszczenie poliestru wykonujemy tak samo jak w przypadku leżaków: możemy wyczyścić niewielkie zabrudzenia bez zdejmowania, lub wyprać całe poszycie, zgodnie z instrukcją z metki. W tym drugim przypadku nieco trudności może przysporzyć wyjęcie wypełnienia z poszycia. Naszym zdaniem czynność tę najlepiej połączyć z całkowitą wymianą regranulatu – usuwamy stary, a wkładamy nowy do już wypranej poszewki. 

Chcesz wiedzieć więcej o poliestrze? Przeczytaj nasz wpis: Co warto wiedzieć o poliestrze.

Czyszczenie ekoskóry najlepiej wykonaj wilgotną miękką szmatką. Nie używaj ostrych gąbek lub szmatek, nie szoruj, bo możesz zniszczyć powierzchnię.

Regranulat

Regranulat w pufach z czasem ulega degradacji, przez co pufa jest mniej napełniona i np. zapewnia gorsze podparcie dla pleców. Wówczas warto uzupełnić ilość regranulatu lub całkowicie go wymienić. Dzięki temu siedzisko znów będzie sprężyste i wygodne. 

Pufy Tavex

Kostki  z wypełnieniem i składane

Kostki reklamowe z wypełnieniem są wyjątkowo proste w obsłudze. Nie wymagają konserwacji, a jedynie czyszczenia. Poszycia kostek można zdjąć, co ułatwi Ci całe zadanie. 

Styropian i pianka tapicerska

Warto jednak pamiętać o charakterze wypełnień. Styropian nie chłonie wody, jego nasiąkliwość jest bliska zeru. Z kolei pianka tapicerska działa jak gąbka. Ten fakt trzeba wziąć pod uwagę podczas użytkowania i czyszczenia kostek.

Poliester i ekoskóra

Ogromne znaczenie ma także rodzaj poszycia. Jak już wspominaliśmy, poliestrowe jest odporniejsze na wodę, słońce czy uszkodzenia mechaniczne. Ekoskórę należy z kolei traktować z delikatnością i nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, unikać zawilgocenia. Zarówno poliester, jak i ekoskórę zawsze czyścimy zgodnie ze wskazaniami na metce pielęgnacyjnej. 

Na zewnątrz

W przypadku użytkowania na zewnątrz najlepiej sprawdzą się kostki styropianowe z poszyciem poliestrowym. Będą szybciej wysychać. Jeśli jednak suszysz je bez zdjęcia poszycia (zalecamy jego zdejmowanie do suszenia), to pamiętaj o obróceniu kostki, tak aby wysuszyć również jej dno.

Kostki styropianowe źle znoszą rzucanie, upadki. Ich rogi mogą wtedy ulec uszkodzeniu. Jeśli więc spodziewasz się najazdu maluchów, które będą chciały potraktować kostkę jak klocki i piłkę do rzucania, postaw na kostki z wypełnieniem z gąbki.

Kostka Yoga

Nieco innym rodzajem kostki reklamowej jest kostka Yoga – łączy ona w sobie funkcje schowka i siedziska, a ponadto można ją złożyć tak, by całość mieściła się we wieczku-siedzisku. Jak dbać o taką kostkę?

Przede wszystkim kostki Yoga lubią równą powierzchnię – zarówno podczas przechowywania, jak i użytkowania. Korzystaj z niej tak, by konstrukcja była równo ułożona, a elementy wspierające w miarę równo obciążone.  Nie stawaj na kostce – grozi to upadkiem oraz zniszczeniem konstrukcji siedziska.

Kostkę Yoga łatwo wyczyścisz: w najnowszej wersji zewnętrzne elementy poszycia można zdjąć, a te wykonane z poliestru także wyprać (zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na metce pielęgnacyjnej). W przypadku czyszczenia poszyć kostek Yoga obowiązują te same zasady, które dotyczą kostek z wypełnieniem piankowym lub styropianowym. Jeśli poszycie z poliestru wymaga gruntownego czyszczenia, lepiej je zdejmij, wypierz i wysusz osobno.

Nie dopuszczaj do zamoknięcia kostki – może to doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych – płyty OSB lub HDF. Co więcej, zamoczone siedzisko z gąbki tapicerskiej po prostu trudno osuszyć.

 

 

Kostki Z Wypełnieniem Ursynów

Podsumowanie

Siedziska reklamowe nie lubią wilgoci i słońca, są na nie odporne w różnym stopniu, lecz generalnie siły natury działają na nie “niszczycielsko”. Im lepiej będziesz je chronić przed nimi, tym dłużej pozostaną funkcjonalne i efektowne. Dzięki zdejmowanym poszyciom opisane siedziska są łatwe do utrzymania w czystości. 

Zobacz również nasz wpis: Jak użytkować namiot stelażowy, by długo się nim cieszyć.

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies