pl
Czym są materiały POS

Czym są materiały POS (point of sale) i jakie są ich rodzaje?

Jak się nazywa ta kolorowa nakładka na półce sklepowej? Zadajesz sobie czasem takie pytanie? Jeśli tak, to czas poznać nazwy i cechy materiałów reklamowych wykorzystywanych w punktach sprzedaży.

/Blog/Czym są materiały POS (point of sale) i jakie są ich rodzaje?

POS pochodzi z angielskiego point of sale czyli punkt sprzedaży. Wykorzystywane w tym miejscu materiały to w zasadzie POSM czyli point of sale materials, ale zwykło się na nie mówić właśnie POS. Są one skierowane wprost do klienta, który znalazł się w danym miejscu i mają go zachęcić do zakupu towaru lub usługi.

Na marginesie warto wspomnieć, że materiały POS są przykładem reklamy określanej jako BTL (below the line) czyli realizowanej poza środkami masowego przekazu.

POS twarde i miękkie

Jednym z najpopularniejszych podziałów materiałów POS jest ten na miękkie i twarde. Jak sama nazwa wskazuje materiały miękkie wykonane są z papieru lub kartonu. Są to różnego rodzaju plakaty, ulotki, foldery, broszury o produkcie i inne. Twarde zaś przygotowuje się z trwalszych, a co za tym idzie droższych materiałów – tworzyw sztucznych, drewna czy metalu.

POS ze względu na miejsce ekspozycji

Ciekawszy wydaje się jednak podział materiałów POS ze względu na miejsce, gdzie zostaną one umieszczone. Poznajcie najważniejsze z nich:

Materiały POS umieszczane na ladzie

Lada to centralny punkt niejednego sklepu i doskonałe miejsce do eksponowania reklam. W oczekiwaniu na obsługę czy zapłatę klienci chętnie przeglądają to, co znajduje się w okolicy kasy. Co warto tu umieścić?

Dyspensery są również nazywane podajnikami. To funkcjonalne nośniki reklamy, które pozwalają w estetyczny i elegancki sposób rozdawać produkty.

Bilownice to nic innego jak powszechnie znane podstawki na banknoty i monety. Nie tylko ułatwiają odbiór reszty, ale również mogą służyć jako nośniki reklamy – dzięki naniesionym grafikom.

Stand reklamowy – (z ang. stand – stać) tą nazwą określamy wszelkie stojące konstrukcje reklamowe, w tym przypadku umieszczane na ladzie.

Materiały POS umieszczane na suficie

Są szczególnie popularne w dużych sklepach, gdzie realizują założenia visual merchandisingu. Działają niczym znaki drogowe, wskazując z daleka drogę do określonego rodzaju produktu. Po jakie materiały z przeznaczeniem na sufit sprzedawcy sięgają najchętniej?

Hangery (z ang. hang powiesić) to po prostu zwisające z sufitu konstrukcje w kształcie flag, kół a nawet rodzaj przestrzennych okrągłych czy prostokątnych “abażurów”.

Flagietki – inne nazwy tego produktu to proporczyki czy chorągiewki reklamowe. Jest to sznur zwykle trójkątnych flag, na których można umieścić logotypy czy litery i złożyć je w jeden duży napis.

Materiały umieszczane na podłodze

Tę grupę zdołaliśmy już całkiem dobrze omówić w poprzednim naszym wpisie: Rodzaje nośników reklamy zewnętrznej (outdoor) i wewnętrznej. Stanowią ją różnego rodzaju displaye: ścianki reklamowe, roll-upy, kasetony. Ale nie tylko, warto jeszcze wspomnieć o kilki innych. Jakich?

Potykacze mają do spełnienia ciekawą rolą. Jak sama nazwa wskazuje klient ma się o nie potknąć (oczywiście nie dosłownie) czyli natknąć i zwrócić uwagę na dany przekaz. Są to zwykle niewielkie stojące konstrukcje w kształcie litery A lub plakat w ramie na stopce.

Kosze zasypowe zwane są także promocyjnymi, gdyż często umieszczamy w nich różnego rodzaju produkty z wyprzedaży. Czasem trzeba je dość intensywnie przeszukiwać, co pobudza instynkt łowiecki klientów. Oczywiście w koszach zasypowych mogą być również eksponowane produkty w cenie regularnej.

Materiały umieszczane na półce

Wobblery – inna nazwa tego produktu reklamowego to kiwak. Efekt kiwania zapewnia elastyczny łącznik (plastikowy lub sprężynka), który przykleja się do półki lub podstawki. Na drugim końcu łącznika umieszczona została faktyczna reklama. Wobblery mogą być jedno- lub -kilku płaszczyznowe.

Linery sprytnie wykorzystują krawędź półki w sklepie. Liner to przyczepiana listwa z przekazem reklamowym.

Shelf stopery (stopery, osłonki cenowe) to udoskonalone cenówki, które obok tabliczki z ceną mają jeszcze dodatkowy element ustawiony pod kątem do półki. Dzięki temu informacja jest widoczna, gdy tylko klient wchodzi w alejkę i nie jest jeszcze zwrócony twarzą do półki. Możemy również spotkać połączenie linera i shelf stopera. Stopery mogą być czasem bardzo okazałe i przybierać formę reklam biegnących od górnych do dolnych półek.

Toppery (z ang. top to góra, szczyt) stanowią rodzaj nadstawki ustawionej nad półką, standem czy konstrukcją

Inne materiały reklamowe materiały POS

Plakaty, broszurki, są tak popularne, że w myśl definicji jaki jest koń każdy widzi, nie wymagają szerszego omówienia. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o innych materiałach POS:

Infokioski  czyli kioski multimedialne szturmem podbijają galerie, lotniska czy atrakcje turystyczne. Są eleganckie, nowoczesne i – co niemniej ważne – samoobsługowe.

Tombstony – ta nazwa może budzić dreszczyk emocji. Tombstone to z angielskiego nagrobek. Jeśli jednak odłożymy na bok ten element, to okaże się, że nazwa trafnie oddaje konstrukcję nośnika. Tombstone to rodzaj płaskiej statuetki ze szkła (lub szkła akrylowego), która zbudowana jest z dwóch skręconych ze sobą płytek. Bardziej ekonomiczna wersja tego produktu, to po prostu sztywne okładki z podstawką, gdzie między ścianki wsuwana jest grafika reklamowa.

Lustra reklamowe – przekaz reklamowy można umieścić również na powierzchni lustra. Daje to elegancki i stylowy efekt, który doceniają zwłaszcza posiadacze butików czy kawiarni i restauracji.

Naklejki – mogą być umieszczane w różnych przestrzeniach. Doskonale pełnią swoją rolę zarówno na frontach mebli, bokach półek, ścianach, drzwiach, jak i podłodze. Czasami naklejki mają także postać drobnych giftów reklamowych.

 

Poznaj produkty Inventini

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies