pl
Nośniki reklamy zewnętrznej

Rodzaje nośników reklamy zewnętrznej (outdoor) i wewnętrznej

Reklama otacza nas ze wszystkich stron. Podobają Ci się niektóre jej rodzaje i chciałbyś wykorzystać je w firmie? Ale jak je wyszukać, jeśli nie znasz ani nazwy, ani dokładnych cech? Po to właśnie powstał ten wpis. Poznaj rodzaje reklamy wewnętrznej i zewnętrznej.

/Blog/Rodzaje nośników reklamy zewnętrznej (outdoor) i wewnętrznej

Ten wpis warto chyba rozpocząć od definicji reklamy. Trzeba przy tym podkreślić, że to pojęcie obejmuje szerokie spektrum zjawisk, a zatem i definicja musi być pojemna i ogólna. Reklama to komunikat perswazyjny, niezależnie od sposobu jego przekazania czy utrwalenia, który ma zachęcić do zakupu dóbr lub usług, albo promować sprawy czy idee.

W naszym wpisie zajmiemy się tym razem drugim elementem reklamy, a więc sposobem przekazania lub utrwalenia komunikatu. Czas na nośniki reklamy zewnętrznej i wewnętrznej!

Rodzaje nośników reklamy zewnętrznej

Reklama zewnętrzna to tzw. outdoor czy inaczej ooh (out of home) czyli nośniki znajdujące się poza budynkami. Mogą zostać umieszczone dosłownie wszędzie: przy drodze, na chodniku, na ścianach budynków, murach, ale również w mniej oczekiwanych miejscach na barierkach, płytach chodnikowych itp.

Popularne nośniki reklamy zewnętrznej:

billboardy – znają je wszyscy. To duże nośniki ustawiane zwykle wzdłuż pasa drogowego. Na stabilnej płaskiej konstrukcji naklejane są kolejne plakaty z przekazem reklamowym. Zwykle całość tworzy kilka mniejszych wydruków. Nowoczesne billboardy mogą mieć również postać ekranów LCD.

plakaty – jeden z najstarszych nośników reklamy. Dziś zajmują zwykle specjalnie wyznaczone i przygotowane miejsca, również podświetlane. W takiej formie spotkamy je na przystankach, murach, ale także nowoczesnych słupach reklamowych. Ten rodzaj reklamy nosi również nazwę miejskiej reklamy citylight. Nadal w przestrzeni miast i miejscowości obecne są także tradycyjne słupy reklamowe z plakatami.

banery – popularnością biją na głowę chyba wszystkie pozostałe nośniki.  Są to proste reklamy drukowane na tzw. materiale banerowym (zwykle PVC na osnowie z poliestru) i montowane na murach, płotach lub specjalnych instalacjach.

litery i znaki przestrzenne – łączą w sobie cechy ozdoby i szyldu reklamowego. Do ich przygotowania producenci wykorzystują bardzo różne materiały (metal, poliwęglan, styrodur), tak aby uzyskać duże, trwałe i stabilne formy przestrzenne.

szyldy reklamowe – przybierają różną postać i mogą być wykonane z wielu materiałów. Ich cechą wspólną pozostaje jednak fakt, że pokazują, iż właśnie w tym miejscu znajduje się dana firma.

reklama w bankomatach – system obsługujący bankomaty pozwala również na zamieszczenie w nich reklam. Dotyczy to zwłaszcza takich instalacji, które nie należą do konkretnego banku (Planet Cash, Euronet). Bankomaty, których właścicielami są określone banki, wykorzystują je do własnych celów reklamowych.

zewnętrzna reklama mobilna – może mieć zarówno postać mobilnych instalacji (na przyczepach lub dachu pojazdu), jak również różnego rodzaju naklejek albo magnesów na samochód czy autobus

Rodzaje nośników reklamy wewnętrznej

Reklama zewnętrzna tzw. indoor może przybierać najróżniejsze formy. Szczególnie popularne są tzw. materiały POS (z ang. point of sale) czyli dostępne w punktach sprzedaży. Tym jednak poświęcimy odrębny wpis, tu postaramy się skoncentrować na takich nośnikach reklamy, które mają nieco szersze zastosowanie i mogą pojawić się na targach, konferencjach, albo w firmie, ale poza miejscem sprzedaży.

Interesuje Cię temat materiałów wykorzystywanych do produkcji reklam?
Przeczytaj nasz blog: Z jakich tworzyw sztucznych wytwarza się reklamy?

Popularne formy reklamy wewnętrznej:

rollup– popularnością dorównują zapewne billboardom. Swój sukces zawdzięczają prostej budowie i możliwości szybkiego złożenia. Roll up (z ang. roller banner) to nic innego niż baner, który można zwinąć do kasety, najczęściej wykonanej z aluminium.

stand reklamowy – w języku angielskim stand oznacza po prostu stoisko. W Polsce ma jednak nieco węższe znaczenie, którego używa się do określenia reklamy stojącej lub wręcz konkretnego nośnika. Chodzi o rodzaj jedno lub dwustronnej ścianki reklamowej z tekstylnym poszyciem.

kaseton – tę nazwę stosuje się zwykle w odniesieniu do płaskiej podświetlanej reklamy ściennej lub wolnostojącej. Najczęściej konstrukcję kasetonu stanowi aluminiowa rama, zaś lico drukowana pleksi. Oświetlenie zapewniają diody LED.

ekran ledowy – ekran wykonany ze wspomnianych diod LED, który pozwala na wyświetlenie sekwencji informacji (reklam). Dzięki temu można na nim zamieścić dłuższy, bardziej skomplikowany i efektywny przekaz reklamowy lub kilka takich przekazów.

litery przestrzenne – wspomnieliśmy już o tej formie przy okazji outdooru. Przeznaczone do wnętrz litery przestrzenne różnią się jedynie wielkością i sposobem wykonania. Po prostu są lżejsze i nie muszą być tak odporne na działanie czynników atmosferycznych jak ich zewnętrzne odpowiedniczki.

lady, trybunki, stoliki, siedziska z tekstylnymi poszyciami – w tym miejscu możemy wymienić dosłownie wszystkie meble, na których istnieje możliwość wydrukowania reklamy. W przypadku takich rozwiązań nośnik reklamowy obok swojego głównego przeznaczenia pełni również funkcję użytkową.

naklejki – warto docenić tę niewielką formę reklamy , bo dzięki niej można w ciekawy sposób wykorzystać pozornie nieefektywną przestrzeń. Szczególnie popularne są naklejki ścienne lub podłogowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je również w mniej oczywistych miejscach – np. na barierkach. Naklejki mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe (3D).

neony – ten nośnik reklamy ma bardzo długą tradycję. Szczyt jego popularności w Polsce przypadł na lata 60. i 70. Dziś neony wracają na fali sentymentu do tamtych czasów. Świecące litery czy logosy są bardzo popularne jako reklama wewnętrzna np. w pubach. Podstawę konstrukcji neonu stanowią szklane rurki wypełnione gazem.

stoisko reklamowe – Znajdziemy na nim wiele wymienionych wyżej nośników, skomponowanych w spójną całość. To zatem kompletny system reklamowy, który chętnie wykorzystują uczestnicy targów branżowych czy organizatorzy wydarzeń.

repliki produktów (w powiększeniu lub pomniejszeniu) – to nic innego niż odwzorowanie produktu w skali. Do przygotowania replik producenci wykorzystują różnorodne materiały (syropian, pianki, pleksi). Replika może  również przybrać formę dmuchańca wentylatorowego lub stałociśnieniowego.

 

Proponowane przez nas nośniki reklamowe

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies