pl
Jak zaprojektować logo

Co zrobić, aby logo firmy było dobre i rozpoznawalne

Projektowanie logo to nie lada wyzwanie. Nawet jeśli zlecasz jego wykonanie profesjonalistom, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

/Blog/Co zrobić, aby logo firmy było dobre i rozpoznawalne

Logo firmy to element, który najczęściej drukujemy na naszych nośnikach w Inventini. Kluczowy będzie zatem fakt, by odpowiednio się prezentowało. Nawet najpiękniejszy namiot z nieefektownym lub po prostu źle przygotowanym logo, będzie się prezentował co najwyżej przeciętnie. Jak zatem przygotować logo, aby było dobre, rozpoznawalne i świetnie się prezentowało? Przeczytaj kilka wskazówek.

Poznaj siebie!

Niezależnie od tego czy zamierzasz projektować logo sam/sama, we własnym zespole grafików czy też zlecić wykonanie takiej usługi, zanim przystąpisz do pracy, musisz po prostu wiedzieć, jaka jest Twoja firma i jej otoczenie. Na takie pytanie stosunkowo łatwo odpowiedzieć po kilku latach działalności, gdy jednak dopiero zaczynasz – musisz wiedzieć, kim chciałbyś być na rynku.

Pytania, jakie koniecznie musisz sobie zadać, choć mogą brzmieć banalnie?

Wszystkie te pytania mają oczywiście “graficzny” podtekst, a odpowiedzi wskazują wprost, jakie cechy powinno mieć Twoje logo. Konkrety? Proszę bardzo:

Jeśli projektujesz produkty dla osób interesujących się historią, nie nawiązuj do nowoczesnej grafiki komputerowej. Lepiej skorzystaj z tradycyjnych, historycznych fontów czy zdobień. Oczywiście mogą one czerpać z dowolnej epoki, byle byłaby ona zgodna z Twoimi produktami.

Gdy oferujesz dobra luksusowe sięgnij po atrybuty luksusu – złoto, czerń, granat, biel. To w logo może pojawić się element “zbytku” – jakiś graficzny drobiazg, wybijający się ponad prostotę logo.

Gdy działasz w branży eko nawiąż do natury i jej ochrony, np. do roślin, czy to kolorem, czy kształtem.

W ten sposób krąg możliwych rozwiązań – elementów, z których budowane jest logo znacznie się zawęża. Dlaczego warto poddać się pewnym trendom, a nie iść pod prąd? Cóż, logo powinno być czytelne dla klienta na pierwszy rzut oka. Jeśli posłużysz się jego „kodem” maksymalizujesz szansę, że prawidłowo je odczyta: przypisze do określonej branży, typu dóbr czy własnej potrzeby. To zjawisko nosi nazwę asocjacji poznawczej. Gdy postępujesz wbrew takiemu kodowi, będziesz musiał się ostro napracować, zanim klienci zaczną postrzegać Twoje logo tak, jakbyś Ty tego pragnął. Jest nawet szansa, że nie osiągniesz takiego stanu nigdy.

Wybierz kolor!

W Internecie można znaleźć całe poradniki z informacjami, co oznaczają dla nas – ludzi – poszczególne kolory. Warto się z nimi zapoznać, by dobrze wybrać ten, który pojawi się w Twoim logo. Już spieszę z kilkoma przykładami, które pokazuję moc drzemiącą w kolorach:

Czerwony – to kolor miłości, pożądania, namiętności, serca, ale także krwi. Pobudza do działania, budzi głód także ten dosłowny. Równie dobrze może się nim posługiwać Stacja Krwiodawstwa, organizacja pozarządowa, co producent żywności. Zupełnie jednak nie pasuje np. do branży pogrzebowej czy produktów eko.

Niebieski – to kolor nieba, symbol wzniosłości, dojrzałości, odpowiedzialności, harmonii. Działa uspokajająco, tworzy wrażenie profesjonalizmu. To dobry kolor dla towarzystwa ubezpieczeniowego, chętnie sięgają po niego również branża technologiczna, banki, platformy społecznościowe. To także kolor wielu producentów wód mineralnych.

Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujesz, warto zaprojektować logo również w wersji achromatycznej: czarno-białej. Dlaczego? Ponieważ kolorowe nie zawsze pasuje do kontekstu, zwłaszcza gdy korzystasz z nośników zewnętrznych np. różnego rodzaju katalogów branżowych czy czarno białych gazet.

To nie koniec opowieści o kolorach. Przecież oprócz wybrania odpowiednich liczy się także ich połączenie. Możliwych rozwiązań jest wiele, ale wciąż obowiązują pewne zasady. Logo eleganckie to logo proste, co najwyżej dwukolorowe. Im więcej kolorów tym bardziej “dziecinne” się ono wydaje, co oczywiście może być pożądanym efektem.

Przy łączeniu kolorów warto zerknąć do koła barw i łączyć kolory według zasad.

Kolory kontrastowe – czyli z przeciwległej strony koła barw. Ich połączenie powoduje zderzenie kolorów zimnego i ciepłego, co daje spektakularne efekty.

Kolory monochromatyczne – to połączenie polega na wykorzystaniu różnych odcieni tej samej barwy np. jasnego i ciemnego różu.

Kolory pokrewne – to kolory sąsiadujące na kole barw, ich połączenie nie jest może tak spektakularne jak w przypadku kolorów kontrastowych, ale daje “bezpieczny” efekt (np. połączenie niebieskiego z fioletem).

Koło Barw

Wybierz czcionkę!

Czcionka zwana również fontem, to kolejny element, któremu musisz poświęcić uwagę. Generalnie rozróżniamy dwa ich rodzaje – czcionki szeryfowe i bezszeryfowe. Czcionki szeryfowe posiadają niewielki ogonki tzw. szeryfy, które łączą się wizualnie w linię pozwalająca prowadzić wzrok czytającego. Są tradycyjnie stosowane w druku. Nie sprawdzały się one jednak podczas czytania na ekranie komputera, dlatego powstały czcionki bezszeryfowe – pozbawione tych “ozdobników”. Ta krótka historia pozwala lepiej zrozumieć zastosowanie fontów w logo.

Firmy nawiązujące do tradycji, ponadczasowości chętniej sięgają po “tradycyjne” czcionki szeryfowe. Te nowocześniejsze, kierujące swą uwagę na nieco młodszych klientów, wolą unikać szeryfów. Warto jeszcze wspomnieć o czcionkach pisanych ręcznie. Te są domeną firm eleganckich lub kobiecych. Oczywiście, jeśli czcionka zostanie napisana ręką dziecka, ta zasada przestaje działać.

Istnieje wiele rodzajów czcionek, które wymykają się wyżej określonym zasadom. Co więcej, ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie przez firmę własnej czcionki – dopasowanej do jej unikalnego charakteru.

Postaw na symbole!

Symbole nie zawsze muszą być obecne w logo, ale wyraźnie wzmacniają jego przekaz. Przecież każdy z nas potrafi rozpoznać i prawidłowo skojarzyć symbol równoramiennego krzyża czy węża Eskulapa (branża medyczna i farmaceutyczna). Równie prosty do odczytania jest symbol listka, po który chętnie sięgają producenci produktów eko. Ważne by symbol był możliwy do jednoznacznego odczytania przez klienta.

I na koniec kilka rad ogólnych:

Poprawnie przygotowane log doskonale prezentuje się na różnych powierzchniach. Przykład możesz znaleźć w naszym artykule: Jak połączyć kilka małych kostek reklamowych w jedno duże logo 

Pamiętaj, że wszystkie te zalecenia odnoszą się do naszego kręgu kulturowego. Jeśli masz firmę międzynarodową lub aspirujesz, by taką posiadać, musisz uwzględnić znaczenie poszczególnych elementów w różnych częściach świata.

Przeczytaj także artykuł Identyfikacji wizualna firmy a nośniki reklamy

 

 

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies