pl
Namioty Słowniczek Przydatnych Pojęć

Słowniczek pojęć, które mogą Ci się przydać podczas rozmowny z producentem namiotów

Poznaj klika pojąć, które ułatwią Ci rozmowę w sprawie zamówienia swojego namiotu z nadrukiem.

/Blog/Słowniczek pojęć, które mogą Ci się przydać podczas rozmowny z producentem namiotów

Każda branża ma swoje specyficzne określenia, albo nadaje określone znaczenie danym zwrotom. Jak się w tym nie pogubić, przygotowaliśmy krótki słowniczek…

namiot reklamowy – to praktycznie każdy namiot, na którym można umieścić przekaz reklamowy. Na rynku dostępnych jest zarówno wiele modeli takich namiotów, jak i różne sposoby ich personalizacji. Najczęściej wykorzystuje się nadruk metodą sublimacji, rzadziej termonadruk. Za przeciwieństwo namiotu reklamowego uważa się czasem namiot handlowy.

namiot handlowy – zwyczajowo pod tym pojęciem kryje się prosty namiot w kolorze lub nadruku fabrycznym, bardzo często na stelażu stalowym. Ten rodzaj namiotu jest popularny zwłaszcza na jarmarkach czy targowiskach. My jednak zawsze zachęcamy do wykonania indywidualnego nadruku, dzięki któremu namiot będzie pełnił także funkcję reklamową.

namiot ekspresowy = namiot stelażowy to namiot na stelażu aluminiowym lub stalowym, na który nakładane jest poszycie.

namiot dmuchany = namiot pneumatyczny – to namiot, którego konstrukcja napełniana jest powietrzem. W zależności od rodzaju namiotu może się to dziać na dwa sposoby – dzięki użyciu wentylatora lub z wykorzystaniem pompki. Czasami klienci utożsamiają namiot pneumatyczny tylko z namiotem wentylatorowym, ale jest to jednak szersze pojęcie obejmujące, oba wspomniane modele.

namiot z wentylatorem = namiot wentylatorowy – ten namiot, posiada konstrukcję uszytą z poliestru i jest wyposażony w wentylator. Po włączeniu wentylatora poszycie wypełnia się powietrzem i namiot “wstaje”.

namiot stałociśnieniowy = namiot gazoszczelny to namiot, który posiada konstrukcję wykonaną z dwóch warstw: poliestrowego poszycia i szczelnego wkładu z folii (można to porównać do opony z dętką). Wkład zostaje napompowany za pomocą pompki i wypełnia poszycie. W ten sposób namiot uzyskuje swój docelowy kształt.

nadruk sublimacyjny – jest to technika, w której nadruk nanoszony jest na tkaninę nie bezpośrednio, ale za pomocą tzw. papieru transferowego. Właśnie na nim drukuje drukarka, a dopiero później grafika z papieru jest przenoszona na tkaninę za pomocą prasy (kalandra).

kalandrowanie – to wspomniany już wyżej etap przygotowania nadruku na namiot. Kalander pozwala na przeniesieni nadruku z papieru transferowego na tkaninę. Istotną rolę odgrywa w tym procesie odpowiednie ciśnienie i temperatura.

termonadruk/termotransfer – inaczej znakowanie za pomocą folii flex/flock, polega na wgrzewaniu za pomocą prasy wspomnianych folii w tkaninę. Folia flex jest gładka a flock posiada meszek. Tę metodę wykorzystuje się np. w namiotach pogrzebowych, w celu umieszczenia srebrnych i złotych napisów na dachu czy falbanie namiotu.

Więcej o nadrukach przeczytacie w naszym wpisie techniki nadruku wykorzystywane w reklamie.

Namiot Ekspresowy Z Nadrukiem
Namiot Dmuchany Stałociśnieniowy

falbana – choć może kojarzyć się z ozdobnym wykończeniem w damskiej odzieży, to jest również elementem namiotu, a konkretnie dachu. To prostopadła do ziemi część dachu, która znajduje się już na nogach namiotu. Ma około 30-40 cm szerokości, ale nie należy jej lekceważyć, ponieważ stanowi doskonałe miejsce do zamieszczania przekazu reklamowego.

szabla – taką nazwę nosi część konstrukcji namiotu, która znajduje się za falbanami. Dwie szable tworzą komplet czyli nożyce (o czym niżej).

nożyce – i tu ponownie nie chodzi o przedmiot do cięcia, ale o szable namiotu, które układają się na kształt nożyc. Taka konstrukcja sprawia, że stelaż namiotu można szybko rozłożyć i złożyć.

 

Falbana Namiotu Stelażowego
Szable Namiotu Stelażowego

font (krój pisma) to charakterystyczny komplet znaków pisma (liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych itp.) o wyróżniających cechach podstawowych (kształt, szeryfy itp.). Oprócz kroju podstawowego mogą istnieć jego odmiany, które czasem bardzo się różnią od wersji podstawowej. Zdarza się, że niepoprawnie font jest określany mianem czcionki.

plik pdf – format plików opracowany przez Adobe System i rozwijany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Zapis w tym formacie ma na celu eliminowanie błędów w wyświetlaniu zawartości plików w różnych czytnikach z powodu niekompatybilności standardów. W przypadku naszej branży ma to ogromne znaczenie dla utrzymania określonego kroju fontów. Wiele czytników tego formatu jest bezpłatnych i ogólnodostępnych.

plik AI – nazwa nawiązuje do programu Adobe Illustrator, a jednocześnie oznacza format pliku. Jest to plik wektorowy, który pozwala na uzyskanie wyraźnych nadruków nawet na dużych powierzchniach. Zwykle prosimy o przesłanie plików graficznych do projektowania właśnie w tym formacie.

plik EPS (Encapsulated PostScript) – to format pliku także używany w Adobe Illustrator, przy czym obsługuje on zarówno obrazy wektorowe, jak i bitmapowe. Pliki w tym formacie także mogą stać się podstawą do przygotowania indywidualnego projektu nadruku.

Dlaczego pliki wektorowe są tak ważne dla wydruków na namiotach? Obrazy mogą mieć formę bitmapową – mapa pikseli. Każdy piksel ma swój kolor i razem tworzą – niczym mozaika – wyraźny obraz. Jednak, gdy obraz ten zostanie mocno powiększony, traci na jakości – przestaje być ostry, a nawet można dostrzec poszczególne piksele. W przypadku nadruków reklamowych to efekt niepożądany. Dlatego lepsze będą pliki wektorowe, gdzie obraz powstaje (bez wdawania się w szczegóły) na podstawie proporcji matematycznych i geometrii, dzięki temu nadaje się on do skalowania, czyli można go dowolnie powiększać. W efekcie grafika pozostaje wyraźna nawet wówczas, gdy drukujemy na dużej powierzchni.

PANTONE – system kolorystyczny o międzynarodowym zasięgu opracowany dla poligrafii przez Pantone LLC. Pantone przygotowało skalę kolorów, które stanowią wzorzec barwy tzw. Pantone Color Matching System. Kolory oznaczone są numerami, a podstawowa skala opisuje ich ponad 1700. System ten jest przydatny dla określenia koloru otrzymanego po nadruku, gdyż pomaga w jak najwierniejszym odwzorowaniu.

CMYK to skala barw obowiązująca w poligrafii, a nazwa pochodzi od pierwszych liter podstawowych kolorów farb drukarskich C – Cyan (niebieski), M – Magenta, Y – Yellow (żółty) i K – Key Kolor (czarny). To może zaskakiwać, ale drukujemy właśnie za pomocą 4 kolorów! Drukarka nakłada tylko te kolory, ale o różnym natężeniu, a my postrzegamy je jako zielony, brązowy itp.

Kolor fabryczny – praktycznie każdy producent namiotów oferuje produkty w fabrycznym, określonym kolorze. Po prostu namiot szyjemy z tkaniny o danej barwie, czasem nawet wzorze (np. moro). Wachlarz propozycji może być bardzo różny i obejmować nawet kilkadziesiąt pozycji. Czasem jednak klient chce, aby jakiś fragment namiotu – np. wspomniana falbana, miał indywidualny nadruk. Wówczas dobieramy kolor nadruku do koloru fabrycznego i wszystko pięknie się komponuje, a klient oszczędza na kosztach nadruku na całym namiocie.

Polecane namioty reklamowe

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies