pl
Reklama Drukowana

Reklama drukowana – jak i kiedy ją wykorzystać

W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest reklama drukowana, jakie są jej rodzaje, koszt i zalety.

/Blog/Reklama drukowana – jak i kiedy ją wykorzystać

Można śmiało powiedzieć, że druk jest królem reklamy. Przekaz reklamowy w tej formie jest niezwykle popularny i uniwersalny, co może wprowadzić nieco zamieszania. Dziś postaramy się uporządkować pojęcia, napiszemy też o rodzajach, kosztach i zaletach nadruku reklamowego.

Reklama drukowana, czyli jaka?

Pojęcie drukowanej reklamy jest używane w różnych kontekstach. Po pierwsze, jest ona często utożsamiana z reklamą prasową. Po drugie, pod tą nazwą występują druki małoformatowe. Najszersza definicja tej reklamy to odczytanie nazwy wprost. Oznacza to, że reklama drukowana to każdy przekaz reklamowy utrwalony za pomocą druku, bez względu na miejsce, format czy materiał, na którym została utrwalona. Wówczas przykładami takiej reklamy będą zarówno gazety, jak i np. banery czy brandowane namioty. To rozumienie – z racji branży, w której działamy – jest nam najbliższe.

Przykłady reklamy drukowanej

Skoro znamy już definicję, warto przejść do konkretnych przykładów, co pozwoli pokazać szeroką gamę dostępnych rozwiązań.

Reklama prasowa

To reklama w gazetach czasopismach czy katalogach i może mieć zarówno formę materiału reklamowego, jak i artykułu sponsorowanego. W pierwszym przypadku reklama jest zamieszczana w formie grafiki, w którą redakcja nie ingeruje. Przypadek drugi dotyczy sytuacji, gdy redakcja przygotowuje materiał przypominający artykuł, w którym promuje usługę lub produkt sponsora tego artykułu. Taki materiał powinien być wyraźnie oznaczony, że stanowi materiał sponsorowany.

Druki małoformatowe

To niewielkie formy drukowane zwykle rozdawane klientom lub potencjalnym klientom. Można tu wskazać takie nośniki jak wizytówki, plakaty, ulotki, broszury, bloczki reklamowe czy kalendarze. Ten rodzaj reklamy drukowanej jest obecny praktycznie w każdej firmie, która ma bezpośredni kontakt z klientem, ale nie tylko. Druki małoformatowe często dostarczane są do klientów za pomocą poczty lub innych firm realizujących przesyłki. Najczęściej do przygotowania druków małoformatowych wykorzystuje się papier lub karton.

Druki wielkoformatowe

Według definicji druk wielkoformatowy zaczyna się od szerokości 50 cm, czyli przekracza możliwości firmowych, biurowych drukarek. Ten rodzaj reklamy będzie obejmował zatem duże plakaty, ale również billboardy. Wielkoformatowy charakter mają także zazwyczaj popularne bannery czy roll-upy, a zatem druk ten nie musi być wykonywany wyłącznie na papierze. W przypadku części plakatów, billboardów i bannerów możemy już także mówić o zewnętrznej reklamie drukowanej.
W tym kontekście warto również wspomnieć o wydrukach na materiale stosowanych w przypadku standów czy ścianek.

Stand Reklama Drukowana

Nadruki firmowe na produktach

Drukowana reklama może także przybrać formę produktów z nadrukami. Wówczas z jednej strony posiadamy produkt o określonych funkcjach użytkowych, z drugiej zaś dodatkowym elementem tego produktu jest wykonany na nim nadruk reklamowy. Klasycznym przykładem są tu namioty reklamowe, na których można umieścić dowolną grafikę, także tę o reklamowym charakterze. Ale na namiotach przegląd możliwości się nie kończy, bo w grę wchodzi bardzo szeroka gama różnych nośników, od drobnych gadżetów, przez brandowane meble, bramy, słupy, balony reklamowe. A zatem w tej grupie znajduje się zarówno zewnętrzna reklama drukowana, jak i reklama wewnętrzna oraz reklamowe drobiazgi z logo.

Reklama Drukowana Namiot Reklamowy

Ile kosztuje reklama drukowana?

Koszt drukowanej reklamy zależy od 3 głównych czynników. Są nimi technologia nadruku, wykorzystywany materiał, format oraz ilość. W niektórych przypadkach ważna jest także ilość wykorzystywanych kolorów.

Dziś możliwości przygotowania nadruków są bardzo szerokie. W przypadku papieru wykorzystuje się druk offsetowy lub cyfrowy i są to najtańsze formy reklamy. Do reklam zewnętrznych stosuje się nieco droższy druk solwentowy (billboardy, citylighty, banery elewacyjne). Jest mniej precyzyjny, ale przy dużych formatach, ma to mniejsze znaczenie.

Popularną techniką jest także sitodruk, który jednak jest bardzo czasochłonny, co sprawia, że staje się opłacalny dopiero przy dużych nakładach. Znajduje on zastosowanie w przypadku zarówno małych formatów (np. torby reklamowe), jak i przy bardzo dużych powierzchniach.

Na materiałach takich jak eko skóra czy PVC (bannery) do naniesienia grafiki można zastosować druk lateksowy. Jest on na tyle tani, że w tej technice drukuje się nawet pojedyncze egzemplarze. Podobnie ma się sytuacja z nadrukiem sublimacyjnym – tu również stosunkowo niska cena pozwala na drukowanie pojedynczych sztuk.

Do przygotowania drobnych gadżetów z logo z kolei najczęściej wykonuje się tampodruk, co ciekawe w tej technice można drukować również na powierzchniach, które nie są płaskie – np. piłeczkach, długopisach.

Więcej na temat druku możesz przeczytać w artykule: Techniki druku wykorzystywane w reklamie

Im wyższy nakład nadruków tym cena jednostkowa jest niższa. Co oczywiste, jeśli zdecydujemy się na droższy materiał, również zapłacimy więcej. Dlatego czasem wykonuje się nadruki na materiałach powierzonych, czyli dostarczonych przez zleceniodawcę. Cena rośnie również wraz ze wzrostem formatu (choć zazwyczaj im większy format tym cena za metr kwadratowy lub bieżący staje się niższa).

W efekcie ceny wydruku są bardzo różne. Przy dużych nakładach, cena za egzemplarz plakatu A4 (np. 100 tys.) wynosi kilkadziesiąt groszy netto. Koszt wydruku 100 wizytówek to kilkadziesiąt złotych netto. Z kolei za wydrukowanie 1m2 baneru z PVC (przy jednej sztuce) będziesz musiał zapłacić około 25-30 zł netto.

Koszt znakowania toreb w technice sitodruku jest dość wysoki – zwykle wykonawca określa minimum logistyczne, do którego obowiązuje ryczałt (cena niezależna od ilości). Taki ryczałt w przypadku niewielkich, jednokolorowych nadruków rozpoczyna się od około 100- 200 zł netto. Progi są ustawiane bardzo różnie – czasem jest to 10, czasem 50, innym razem 100 szt. Wraz ze wzrostem ilości cena spada.

Podobne rozwiązania stosowane są w przypadku tampodruku. Koszt tego o najniższym stopniu trudności do 100 szt. waha się i wynosi około 2 zł za sztukę w jednym kolorze, a potem spada, nawet do kilkudziesięciu groszy. Zwykle obowiązuje tu minimum logistyczne właśnie o wartości 100 szt.

W przypadku nadruków na przykład na namiotach sytuacja wygląda nieco odmiennie. Najpierw drukuje się materiał, a później następuje szycie całego produktu. Oczywiście teoretycznie można zamówić sam wydruk, ale raczej takie rozwiązanie nie jest praktykowane. W efekcie koszt nadruku jest doliczany do kosztu całego nośnika.

W inny sposób kalkulowane są koszty reklamy prasowej. Tu wszystko zależy od nakładu. Im bardziej poczytna gazeta, tym wyższy koszt. O cenach nawet trudno rozmawiać, bo wahają się od kilkuset złotych do… hmmm… kilku tysięcy, czasem więcej.

Zalety reklamy drukowanej

Już ten krótki przegląd wskazuje, że reklama w formie drukowanej jest bardzo uniwersalna i każdy przedsiębiorca znajdzie tu coś dla siebie w granicach swojego budżetu. Można śmiało postawić tezę, że większość firm choć raz skorzystała, z którejkolwiek z jej form. Przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorcę bez wizytówki.

Jakie korzyści można uzyskać posługując się reklamą drukowaną? Po pierwsze, dostosowanie reklamy do swoich potrzeb. W przeciwieństwie do wielu typów reklamy, ta jest dostępna już za bardzo niską cenę. Początkowa inwestycja może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.

Po drugie, reklama w formie drukowanej wciąż pozostaje bardzo skuteczna, wystarczy, że dostosujesz jej formę do swoich klientów. Mnogość stosowanych drukowanych rozwiązań naprawdę daje w tym zakresie szerokie pole do popisu. Możesz zarówno podnieść ogólną świadomość marki (reklama wizerunkowa), jak i prowadzić działania promocyjne wprost mające na celu podniesienie sprzedaży (informacje o promocjach).

Po trzecie reklama drukowana charakteryzuje się dość dużą trwałością. Reklama internetowa jest ulotna, tymczasem ta drukowana ma charakter namacalny, może pozostać w obiegu przez dłuższy czas, co sprawia, że klient będzie częściej wchodził w kontakt z Twoją marką.

Choć mogłoby się wydawać, że dziś to internet dyktuje warunki reklamy, nie można lekceważyć starych, sprawdzonych rozwiązań. Ich wszechstronność sprawia, że mogą nas jeszcze zaskoczyć!

Polecane przez nas produkty z nadrukiem reklamowym

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies