pl
Namioty Startent

Jak w 3 krokach wykorzystać design thinking w pracy event managera?

W pracy każdego event managera liczy się przede wszystkim skuteczność. Musi on wiedzieć, czym jest design thinking i w jaki sposób wiedzę na jego temat najlepiej wykorzystać w praktyce. Wszystkim zainteresowanym pomogą w tym nasze wskazówki przedstawione w niniejszym artykule, w postaci jedynie trzech kroków. Wyjaśniamy, na czym polegają.

/Blog/Jak w 3 krokach wykorzystać design thinking w pracy event managera?

Każdy event manager wie, że nie ma dwóch takich samych eventów. Można powtarzać pewne elementy czy strategie, ale sama realizacja zawsze będzie inna. Na tym też polega skuteczność marketingu eventowego – nie da się odpowiedzieć tym samym produktem na potrzeby różnych klientów, a oni sami chcą też, by ich wydarzenie było jak najbardziej wyjątkowe.

Właśnie z tego powodu innowacyjność i kreatywność powinna być główną cechą każdego event managera oraz wyróżniać jego pracę. Jedną z metod, dzięki której możesz osiągnąć ten twórczy stan, jest design thinking.

Design thinking – co to takiego?

Design thinking, czyli metoda twórczego rozwiązywania problemów, po raz pierwszy została zdefiniowana w latach 60. w Stanach Zjednoczonych, a za jej głównego pioniera uważa się Tima Browna, autora książki „Zmiana przez design: jak design thinking zmienia organizacje i pobudza innowacyjność”.

Design thinking skupia się przede wszystkim na rzeczywistych potrzebach i problemach ludzi, a nie tylko wyobrażeniach o nich. To o tyle ważne założenie, że obecnie preferencje i zachowania odbiorców zmieniają się w zawrotnym tempie. Jeśli nie będziesz za nimi nadążać, Twoje biznesowe działania mogą trafić w próżnię. Co łączy design thinking z pracą event managera? Podczas organizacji wydarzenia, czynnik potrzeb, zachowań i preferencji jego uczestników również jest decydujący. W jaki sposób zatem możesz wykorzystać tę metodę w swojej pracy i sprawić, żeby Twoje działania były jeszcze bardziej efektywne?

Przed Tablicą

Design thinking skupia się przede wszystkim na rzeczywistych potrzebach i problemach ludzi, a nie tylko wyobrażeniach o nich.

1. Wczuj się w potrzeby uczestników eventu

Koncentracja na człowieku, jego motywacjach, stylu życia, potrzebach i problemach to główne założenie design thinking. Jak więc powinien wyglądać początek Twojej pracy jako event managera w zgodzie z tą metodą?
Zbierz jak najwięcej informacji o uczestnikach wydarzenia i wczuj się w ich sytuację. Zrób też wszystko, by przekonania Twoje i członków Twojego zespołu projektowego nie były brane pod uwagę. Jak to zrobić?
Możesz wykorzystać do tego wywiady, ankiety i analizy. Takimi dokładnymi danymi na temat grupy docelowej powinien dysponować też Twój klient – firma, która organizuje wydarzenie. Jeśli nie jesteś w stanie zdobyć takich informacji, pozostaje Ci tylko Twoje doświadczenie z realizacji projektów kierowanych do podobnych grup odbiorców.

Słuchacze

Nie uda Ci się zorganizować dobrego wydarzenia bez określenia tego, co będzie spełniać oczekiwania uczestników.

Twoim najważniejszym obowiązkiem jako event managera jest zaprojektowanie wydarzenia, które odpowiadać będzie preferencjom i oczekiwaniom grupy docelowej, dlatego nie pomijaj tego kroku.

2. Zdefiniuj potrzeby i problemy

Zebranie danych, dzięki którym możesz właściwie zdefiniować problemy i potrzeby uczestników, to też ważny element przy projektowaniu eventów. Zainteresowanie ich i zaangażowanie to chyba najważniejsza część Twojej pracy – eventu, obok którego uczestnicy przechodzą obojętnie, lub w którym nie biorą czynnego udziału, zdecydowanie nie można uznać za udany. Nie uda Ci się zorganizować takiego wydarzenia bez określenia tego, co będzie spełniać oczekiwania uczestników.

Wykład

Zebranie danych, dzięki którym możesz właściwie zdefiniować problemy i potrzeby uczestników, to też ważny element przy projektowaniu eventów.

Pamiętaj, by nie myśleć o wydarzeniu jako o czymś, co ma odpowiedzieć na potrzeby klienta agencji. Koncentruj się na problemach ludzi, a nie instytucji. Dzięki temu będziesz wiedział, jak Twoja agencja eventowa może zaspokoić potrzeby grupy docelowej tak, by przynieść korzyść Twojemu klientowi.

3. Opracuj pomysły

Gdy znasz już potrzeby swoich odbiorców, pora na opracowanie pomysłów, dzięki którym będziesz mógł je rozwiązać. Według metody design thinking powinieneś na tym etapie być jak najbardziej twórczy, ale pamiętaj, by nie zapominać o określonym wcześniej problemie, o danych, które wcześniej zgromadziłeś oraz o zasadzie maksymalnego wczucia.

W tym wypadku największy problem dla Ciebie, jako event managera, może stanowić przekonanie Twojego klienta, by zrezygnował ze swoich wyobrażeń na temat idealnego eventu kierowanego do jego odbiorców czy pracowników.

Wykład W Plenerze

Gdy znasz już potrzeby swoich odbiorców, pora na opracowanie pomysłów, dzięki którym będziesz mógł je rozwiązać.

Podsumowując, metoda design thinking daje Ci narzędzia, dzięki którym Twoja praca jako event managera może być jeszcze bardziej skuteczna oraz spełniająca oczekiwania klientów i uczestników wydarzeń. Pamiętaj jednak, żeby do takich rzeczy zawsze podchodzić z głową i nie kopiować wszystkich zaleceń jeden do jednego. Weryfikuj je przez pryzmat swojego doświadczenia oraz indywidualny potrzeb klientów. Jedno jednak jest pewne – design thinking to źródło kreatywności, a kreatywność to podstawa każdego eventu, dlatego nie bój się inspirować tą metodą

Zobacz też, jakie narzędzie przydadzą Ci się w pracy event managera i jakich błędów powinieneś się wystrzegać jako event manager.

Zobacz także:

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Chciałbyś zobaczyć produkty na żywo?

Umów się na spotkanie prezentacyjne,
a my zaprezentujemy Ci naszą ofertę!

Zarządzaj plikami cookies