Jak dobrze przeprowadzić rebranding firmy?

„Jedyną stałą rzeczą jest zmiana” – rzekł kiedyś Heraklit z Efezu. Choć grecki filozof miał na myśli ludzką egzystencję, jego słynny cytat odnosi się także do życia każdego przedsiębiorstwa. Niemal wszystkie firmy z kilkuletnim stażem przeżywają moment, w którym muszą się nieco się odświeżyć i przejść drobny lifting. Jeżeli właśnie teraz zastanawiasz się nad rebrandingiem swojej marki, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które na pewno Ci się przydadzą.

1. Nie działaj bez powodu

Wielu przedsiębiorców boi się zmian, tłumacząc to m.in. możliwą utratą aktualnych klientów, którzy przyzwyczaili się do tego, co stare i sprawdzone. Oczywiście, rebranding może przynieść tyle samo szkód, co i korzyści, dlatego warto zdecydować się na ten krok tylko w uzasadnionych sytuacjach. Oto najpopularniejsze spośród nich:

  • spadek sprzedaży lub utrata rynków,
  • rozszerzenie oferty na nowe rynki lub nowe grupy docelowe,
  • problemy z reputacją firmy,
  • fuzja lub przejęcie firmy,
  • brak wyróżnika na tle konkurencji.

Twoja firma przeżywa jeden z powyższych etapów? Czas na rebranding i kolejne kroki naszego poradnika.

2. Grunt to dobry plan

Zanim przejdziesz do najbardziej ekscytującej części rebrandingu, czyli do realizacji swoich pomysłów, zatrzymaj się na chwilę i zrób szczegółowy plan tego, co i w jaki sposób chcesz osiągnąć. Od czego zacząć? Zastanów się nad powodem, który wywołał potrzebę rebrandingu i opisz to, co do tej pory nie działało. Przyjrzyj się także temu, co na zewnątrz Twojej marki. Przemyśl to, kim są Twoi obecni i nowi klienci oraz to, jakie są ich oczekiwania. Nie zapomnij także o researchu wśród konkurencji – wiedza na temat ofert różnych przedsiębiorstw z Twojej branży pozwoli Ci na opracowanie planu, dzięki któremu wyróżnisz się na ich tle.

3. Opisz to, kim chcesz być

Kiedy zrozumiesz dotychczasowe problemy swojej marki oraz strategię swoich konkurentów, możesz rozpocząć szkicowanie tego, kim chcesz być. Określ główne wartości, jakimi kieruje się Twoja firma oraz emocje, z którymi chce być kojarzona. Pomyśl o niej jak o realnej osobie i określ takie szczegóły jak jej główne zainteresowania, ulubione kolory, styl, a nawet wykształcenie, wiek i płeć. Stwórz także główną ideę, z którą łączyć się będą jej główne poczynania i która będzie możliwa do przedstawienia za pomocą reklam różnego formatu.

4. Kreuj, skreślaj i szukaj na nowo

Przyszedł czas na najciekawsze, czyli na opracowywanie nowego wizerunku Twojej marki. Pamiętaj, że dobry rebranding obejmuje wszystkie płaszczyzny na których działasz – zaczyna się od czegoś pozornie niewielkiego, jak logotyp, a kończy na wszystkich materiałach reklamowych i stronie internetowej.

Skupmy się na chwilę na Twoim nowym logo. Może nawiązywać do poprzedniej kreacji lub stworzyć coś zupełnie innego – to, na jaki krok się zdecydujesz, powinno być wynikiem tego, co ustaliłeś wcześniej. Przyjmuje się, że przed wyborem ostatecznej wersji nowego logo należy przygotować 3-4 propozycje, z których każda będzie odmienną wizją realizacji Twojej koncepcji. Podczas oceny skup się na tym, czy nowe logo jest zgodne z Twoimi celami i stylem komunikacji, który nakreśliłeś w swoim planie, ale także na to czy jest czytelne i funkcjonalne dla różnych nośników reklamowych. W parze z nowym logotypem powinna iść cała komunikacja wizualna Twojej marki. To dobry moment, aby wybrać kolorystykę, krój pisma oraz stylistykę materiałów graficznych.

5. Komunikuj zmianę i wdrażaj ją w życie

Masz już wszystko, czego potrzebujesz? W takim razie czas na realizację! Pamiętaj o tym, aby działać szeroko i wykorzystywać nowe materiały zarówno w cyfrowych, jak i tradycyjnych kanałach komunikacji ze swoim klientem. Nie zaskakuj go jednak swoją nową odsłoną, a zamiast tego przygotuj go na zmianę. Komunikuj to, że już niedługo dojdzie do odświeżenia wizerunkowego Twojej marki i uzasadnij swoją decyzję, uwzględniając w niej interes swojej grupy docelowej. Przygotuj się także na niepochlebne opinie – niektórzy ludzie nie lubią dużych zmian i obsypią Cię niewybrednymi komentarzami, co nie oznacza, że Twoje działania są złe lub nieprzemyślane. Jeżeli dobrze zaplanowałeś rebranding swojej marki, a Tobie samemu podoba się wprowadzona w życie metamorfoza Twojej marki, Twoi klienci również to kupią.

Rebranding to czasochłonny i złożony proces, jednak dla wielu firm jest kluczową decyzją, która wprowadza ich działanie na zupełnie inne tory. Nie bój się zmian! To naturalna konsekwencja rozwoju Twojego biznesu. Wraz z nową ofertą czy na nowo zdefiniowaną grupą docelową musisz iść nowy Ty.

Zobacz również:

Blog

Ja wybrać namiot stelażowy na event w 3 krokach

Niezależnie od tego, czy event odbywa się w plenerze, czy w zadaszonej hali, jednym z jego podstawowych elementów wyposażenia jest namiot stelażowy. Nie tylko zwróci on uwagę i przyciągnie potencjalnych klientów, ale też ochroni wystawców

Czytaj więcej…

Blog

3 porady, jak przygotować dobre stoisko eventowe

Jako doświadczy event manager czy przedsiębiorca wiesz, że targi branżowe i różnego rodzaju eventy to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych kanałów zdobywania nowych klientów oraz świetny sposób utrzymania relacji z tymi już pozyskanymi. Zarówno wygląd

Czytaj więcej…

Blog

3 materiały reklamowe, które muszą znaleźć się w każdej strefie kibica

Piłkarskie emocje rozpoczęły się już na dobre. Najlepsi piłkarze świata grają na mundialu w Rosji o najważniejsze trofeum w piłkarskim świecie, a kibice dopingują ich w niemal każdym miejscu na ziemi. Fani piłki nożnej muszą

Czytaj więcej…