Event marketing – co to jest i jak działa?
Od lat jedną z najskuteczniejszych strategii marketingowych pozostaje event marketing. Co wpływa na taki stan rzeczy? Dlaczego kolejne firmy tak wielką wagę przywiązują do tego zagadnienia? Z jakimi korzyściami wiąże się stosowanie do zaleceń specjalistów PR-owych? Odpowiedzi na wymienione pytania zostały przez nas zawarte poniżej.
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – event marketing to jedna z najbardziej skutecznych strategii marketingowych. Uważa tak aż 80% marketerów. Jej niekwestionowaną zaletą jest budowanie relacji z klientami. Co dokładnie kryje się pod tym wyrażeniem i jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą event marketing? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Co to jest event marketing?
Event marketing to organizacja imprez, których celem jest promocja danej firmy, marki czy usługi. Gromadzenie ludzi wokół pewnego wydarzenia nie jest nową koncepcją, jednak wraz z rozwojem mass mediów nabrało ono zupełnie nowego znaczenia. Trudno jednoznacznie określić, na czym event marketing polega – dokładna forma jego realizacji zależy od kreatywności marketerów. Mogą to być pokazy, festiwale, koncerty, bankiety czy wystawy – liczba kombinacji jest naprawdę nieograniczona.
Jakie cele realizuje event marketing?
Generalnie w marketingu wszystkie działania zmierzają do realizacji jednego z dwóch głównych celów: sprzedaży towarów lub usług albo budowania czy też umacniania wizerunku. W powszechnej opinii event marketing służy przede wszystkim celom wizerunkowym. Nie jest to jednak cała prawda. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by event stał się również okazją do bezpośredniego zaoferowania produktów czy usług marki. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle dzieje się to niejako obok centralnej atrakcji wydarzenia.
Event marketing – przykłady
Event czyli wydarzenie to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące wiele różnych rodzajów akcji. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że ma on dwie cechy wyróżniające. Po pierwsze, to bezpośrednie spotkanie ludzi, po drugie, powodem tego spotkania jest jakaś atrakcja. W zależności od tego jaką atrakcję przygotowaliśmy, event może mieć charakter sportowy, edukacyjny, rozrywkowy czy integracyjny. Z kolei ze względu na osoby w nim uczestniczące rozróżnimy eventy firmowe (dla pracowników), wydarzenia dla klientów (festyny, koncerty, zawody, warsztaty) o masowym lub ograniczonym zasięgu.
Organizacja eventu to więc nic innego jak zaproszenie potencjalnych klientów lub pracowników na spotkanie z atrakcją.
O tym, jak zorganizować wydarzenie przeczytasz w artykule: Organizacja eventu, czyli jak z głową organizować imprezy?
Zalety event marketingu
Event marketing działa dwukierunkowo – firma oddziałuje na klientów, a klienci na firmę. Wszelkie wydarzenia pozwalają na wymianę doświadczeń i opinii, która nie mogłaby się odbyć w przestrzeni wirtualnej. Internet tworzy zasięgi, ale to dzięki osobistym spotkaniom nawiązuje się relacje. Możesz na nich poznać problemy swoich klientów, by później skutecznie je rozwiązać. Interakcja w cztery oczy sprzyja również budowaniu zaufania i lojalności wobec marki. Jeśli zaplanujesz niezapomniany event i podarujesz swoim klientom coś wyjątkowego, na pewno poczują się oni docenieni i polecą Twoją markę innym.
Wśród zalet event marketingu za najważniejsze uznaje się:
Wzrost rozpoznawalności marki
Udział w różnego rodzaju eventach bądź ich organizacja zawsze niesie ze sobą korzyści wizerunkowe. Najważniejszą z nich jest wzrost rozpoznawalności marki. To właśnie na eventach najłatwiej jest wyrazić tożsamość danej firmy i podkreślić jej wyjątkowy charakter. Przyczyniają się do tego oczywiście bezpośrednie interakcje z innymi uczestnikami, które umacniają pozycję marki na tle konkurencji.
Aby jednak ten cel został osiągnięty, trzeba zadbać o odpowiednią ekspozycję marki. W trakcie eventu rolę ekspozytorów brandu spełnią doskonale duże nośniki reklamy takie jak tablice LED, namioty eventowe z logiem, różnego rodzaju bramy, słupy z nadrukiem czy też lekkie flagi reklamowe.
Ciekawy event = rozgłos
Organizacja i promocja eventu wiąże się z wzbudzeniem zainteresowania nie tylko wśród klientów, ale także wśród mediów. To świetna okazja do zawarcia znajomości z dziennikarzami, z którymi można później nawiązać współpracę na gruncie PR. Pamiętaj więc, aby przed eventem poinformować o jego organizacji lokalne gazety oraz telewizję. Warto również zadbać o odpowiednią promocję w mediach społecznościowych. To wszystko sprawi, że o evencie będzie mówiło się długo po jego zakończeniu, co oczywiście przyciągnie do Twojej marki nowych klientów.
O tym, jak promować wydarzenie przeczytasz w artykule: 4 sposoby na wypromowanie eventu w social mediach
Zawieranie nieformalnych znajomości
Eventy gromadzą setki, tysiące, a czasem nawet miliony ludzi. To świetna okazja do umacniania relacji z klientami, ale także zawierania zupełnie nowych – niekoniecznie stricte profesjonalnych. Na imprezie przestajesz być właścicielem firmy, specjalistą do spraw marketingu czy handlowcem. Jesteś po prostu interesującym kompanem do rozmowy. I warto to wykorzystać!
Event marketing a prawo
Organizacja zwłaszcza dużego wydarzenia wymaga znajomości przepisów prawa i ich stosowania. Choć niektórzy mogą traktować przepisy jako istotne utrudnienie, to jednak mają one przede wszystkim na celu zapewnienie stosownego bezpieczeństwa uczestnikom. Kluczowe znaczenie ma tu ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.
W pierwszej kolejności musisz określić, czy planowana przez Ciebie impreza podlega jej wymogom. Jeśli tak, czeka Cię sporo formalności, na które musisz zarezerwować grubo ponad miesiąc. Kawał czasu pochłonie przygotowanie odpowiedniego wniosku, a musisz go złożyć w urzędzie nie później niż na 30 dni przed organizacją imprezy. Pomocna w zakresie przygotowania takiego wniosku może okazać się firma ochroniarska, której powierzysz zabezpieczenie imprezy.
Mniejsze imprezy nie wymagają aż tak czasochłonnych zabiegów, pamiętaj jednak o dopełnieniu innych obowiązków. Aby zorganizować wydarzenia czy chociażby ustawić stoisko reklamowe na cudzym terenie, musisz uzyskać zgodę właściciela. Może być to umowa najmu, dzierżawy lub inny sposób uzgodnienia warunków organizacji. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, by nic Cię nie zaskoczyło.
Jeśli planujesz takie atrakcje jak pokaz sztucznych ogni, najlepiej zaangażuj do tego profesjonalną firmę. Sprawdź jednak, czy wybrana przez Ciebie firma posiada odpowiednie uprawnienia, takie jak pozwolenie Wojewody lub koncesja, a także stosowne ubezpieczenie. Pamiętaj również o ciszy nocnej, która rozpoczyna się o godzinie 22.00.
Jak mierzyć skuteczność event marketingu?
Każdy event powinien zakończyć się sukcesem – czy to sprzedażowym, czy wizerunkowym. Skąd mieć pewność, że tak się stało? Istnieje kilka sposobów na mierzenie efektywności event marketingu. Najprostszym i prawdopodobnie najbardziej oczywistym z nich są ankiety. Można je przeprowadzić w trakcie imprezy lub już po jej zakończeniu – w formie online. Dzięki nim każdy będzie mógł anonimowo wyrazić swoją opinię dotyczącą nie tylko samego eventu, ale także marki w szerszym sensie.
Jeżeli celem wydarzenia ma być wzrost sprzedaży, warto przyjrzeć się liczbie sprzedanych w jego trakcie produktów czy wykorzystanych bonów rabatowych rozdawanych podczas eventu. W jego trakcie można również prowadzić statystyki dotyczące liczby uczestników imprezy. Warto również śledzić doniesienia w mediach, a także wszelkie aktywności na portalach społecznościowych, związane z organizowanym eventem
Sprawdź nasze produkty eventowe
Zobacz także:
- Jak stelaż do namiotu wybrać – aluminiowy czy stalowy?Co będzie lepsze dla Ciebie? We wpisie porównamy wagę, wytrzymałość i odpornoś...
- 5 pomysłów jak wykorzystać kostki reklamowe?Kostki reklamowe to bardzo uniwersalne gadżety, które można wykorzystać na różn...
- Inspirujące kampanie marketingowe – flagiPrezentujemy naszym zdaniem najciekawsze kampanie marketingowe, w których nośnikiem...
- Gramatura materiału i jej znaczenie w branży eventowejCo to jest gramatura, jak wybrać tę najlepszą i jaką gramaturę mają najczęści...