7 pomysłów na to, jak kreatywnie wykorzystać materiały reklamowe

Żyjemy w czasach trudnych dla reklamy i reklamodawców. Rynek przesycony jest produktami każdego rodzaju, a przestrzeń – zarówno realna, jak i wirtualna – wszelkimi formami promocji. Badania wykazują, że odbiorcy coraz rzadziej zwracają uwagę na tradycyjną reklamę, a jej skuteczność spada. Krystalizują się również zjawiska pomagające konsumentom unikać przekazów marketingowych, takie jak zapping (w telewizji) czy ad blocking (w Internecie). Jak zatem przekonać adresatów do reklamy? Jak sprawić, by nie tylko od niej nie uciekali, ale i obdarzyli ją sympatią? Odpowiedzią jest ambient marketing. Przedstawiamy 7 jego najważniejszych cech i pomysłów na to, jak kreatywnie wykorzystać gadżety reklamowe.

Niech Twoja reklama udaje, że reklamą nie jest

Wkomponuj gadżety marketingowe w codzienne życie odbiorcy. Przeciętny konsument nauczył się już traktować formy promocyjne jako intruza. Ambient marketing radzi sobie z tym problemem poprzez umieszczanie reklamy w naturalnych przestrzeniach, w codzienności jej adresata. Reklamą może więc stać się oryginalne ogłoszenie bądź cały słup ogłoszeniowy, (nie)zwykła ławka czy ruchome schody. Im mniej „marketingowy” charakter będzie miała, z tym większą akceptacją się spotka.

Nadaj zwykłym rzeczom niezwykłego charakteru

Swoimi artykułami reklamowymi zmień to, co znane, w coś zupełnie nowego. Ten pomysł to rozszerzenie poprzedniego punktu. Tutaj nacisk postaw jednak na interaktywność, będącą jedną z najważniejszych cech marketingu ambientowego. Postaraj się, by Twoje gadżety firmowe były użyteczne dla odbiorcy. Jako przestrzeń do promowania swoich usług wykorzystaj uchwyty w autobusach, przejścia dla pieszych czy stojaki na rowery. Pomocne okażą się też wszelkie materiały reklamowe z logo firmy, takie jak pufy, fotele, parasole, leżaki czy piankowe siedziska.

 

 

Wykorzystaj potencjał tradycji

Rozwój marketingu internetowego wcale nie oznacza śmierci tradycyjnej reklamy. Ambient marketing to nie tylko wyjątkowy outdoor, ale również niekonwencjonalne wykorzystanie klasycznych form promocji. Plakaty pomysłowo wystające poza ramy billboardów, zapraszające do interakcji reklamy prasowe czy kreatywne zagospodarowanie powierzchni citylightów stanowią świetny pomysł na to, jak przykuć uwagę odbiorcy. Jedyną zasadą jest oryginalność.

Graj skojarzeniami – miasto jest Twoje

Nie da się ukryć, że reklama ambientowa to rodzaj marketingu stworzony dla miast. Najlepiej sprawdzi się właśnie w wielkomiejskiej przestrzeni, gdzie każdy chodnik, fasadę czy schody możesz potraktować jako przestrzeń reklamową. Staraj się wykorzystywać skojarzenia, grać z konwencją i przyzwyczajeniami konsumentów. Jeśli dostrzegasz potencjał w kształcie autobusu, a drzwi windy od razu przywodzą Ci na myśl usługi oferowane przez Twoją firmę, zamień je w przekaz reklamowy. Liczy się pomysłowy kontekst.

Szokuj… ale z umiarem

Jedną z form ambient marketingu jest shockvertising. Jego głównym zadaniem jest szokowanie odbiorcy, aby lepiej zapamiętał przekaz reklamowy. Szerokim echem odbiły się niektóre kampanie na granicy dobrego smaku. „Rodzinę Soprano” promowały taksówki, z których bagażników wystawały zakrwawione ręce, a „Dextera” aktorzy udający zwłoki na ulicach Lizbony. Te dość drastyczne przykłady spotkały się z mieszanymi reakcjami, dlatego nie warto przesadzać. Postaraj się, by Twoje produkty reklamowe zadziwiały, zastanawiały, może nawet budziły konsternację, ale zdecydowanie bezpieczniej trzymać się pozytywnych emocji.

Dostarczaj rozrywki

Jednym z powodów stanowiących o tym, że ambient marketing spotyka się z tak ciepłym przyjęciem, jest jego rozrywkowy charakter. Reklamy nie tylko spełniają swoją marketingową funkcję, ale i bawią odbiorcę. Pamiętaj o poczuciu humoru (w połączeniu z wyczuciem smaku) i przewrotności. Niech Twoje gadżety promocyjne wnoszą radosne barwy w szarą przestrzeń miasta.

Marketing ambientowy daje Ci możliwości, jakich pozbawione są tradycyjne formy reklamy. Korzystając z jego kreatywnych technik, zaskakuj odbiorców, zabawiaj ich, graj skojarzeniami i czerp z dobrodziejstw miasta. Niech Twoje materiały reklamowe przyciągają i cieszą się sympatią.

Kategoria Blog

Zobacz również:

Blog

Ja wybrać namiot stelażowy na event w 3 krokach

Niezależnie od tego, czy event odbywa się w plenerze, czy w zadaszonej hali, jednym z jego podstawowych elementów wyposażenia jest namiot stelażowy. Nie tylko zwróci on uwagę i przyciągnie potencjalnych klientów, ale też ochroni wystawców

Czytaj więcej…

Blog

3 porady, jak przygotować dobre stoisko eventowe

Jako doświadczy event manager czy przedsiębiorca wiesz, że targi branżowe i różnego rodzaju eventy to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych kanałów zdobywania nowych klientów oraz świetny sposób utrzymania relacji z tymi już pozyskanymi. Zarówno wygląd

Czytaj więcej…

Blog

3 materiały reklamowe, które muszą znaleźć się w każdej strefie kibica

Piłkarskie emocje rozpoczęły się już na dobre. Najlepsi piłkarze świata grają na mundialu w Rosji o najważniejsze trofeum w piłkarskim świecie, a kibice dopingują ich w niemal każdym miejscu na ziemi. Fani piłki nożnej muszą

Czytaj więcej…