pl
Reklama Mobilna Autobus

Reklama mobilna – jak skutecznie promować się w przestrzeni publicznej?

Reklama mobilna czyli jaka? Dziś wyjaśniamy, co kryje się pod tym dynamicznym pojęciem...

/Blog/Reklama mobilna – jak skutecznie promować się w przestrzeni publicznej?

Mobilna reklama nieodparcie kojarzy nam się z konstrukcjami umocowanymi na przyczepach samochodów, widocznymi dość często w ruchu miejskim czy na poboczach. Takie obrazki można również zobaczyć po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła “reklama mobilna”. Czy rzeczywiście to jedyna forma tej reklamy. O tym w dzisiejszym wpisie.

Reklama mobilna – charakterystyka i przykłady

Jak sama nazwa wskazuje reklama mobilna to taka forma reklamy, którą charakteryzuje możliwość łatwego przenoszenia nośnika z miejsca na miejsce. Właściwe wydaje się zatem użycie synonimu, jakim jest reklama zewnętrzna przenośnia. Temat można potraktować wąsko wówczas interesujący nas rodzaj reklamy będzie dotyczył właśnie wspomnianych we wstępie przyczep z umocowanymi banerami. Z definicyjnego punktu widzenia nic nie stoi także na przeszkodzie, aby za tę reklamę uznać także naklejki na środkach komunikacji publicznej – autobusach, tramwajach itp.

Więcej o reklamie zewnętrznej dowiesz się z naszego wpisu: Nośniki reklamy zewnętrznej najskuteczniejszą formą promocji.

Z kolei jeśli wziąć pod uwagę branżę eventową, to również proponuje ona różne formy mobilnej reklamy. Są nimi namioty z nadrukiem, dmuchańce reklamowe, które można przenosić z miejsca na miejsce. Stanowią one zarówno ozdobę wydarzenia, jak i sygnał, że właśnie się ono odbywa.

Aby nieco skomplikować sprawę, warto zauważyć również, że jedna z form reklamy internetowej w Google Ads również nosi taką nazwę. Chodzi w tym przypadku o wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. Właściwa byłaby więc nazwa reklama na urządzeniach mobilnych.

Reklama Mobilna Namiot Dmuchany
Reklama Przenośna Brama Dmuchana

Gdzie warto umieszczać reklamy mobilne?

Jak w przypadku każdej reklamy, tak i reklama przenośna musi dotrzeć do swojego adresata. Jak to zrobić? Trzeba dobrze przemyśleć sprawę i odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.
Zakładamy, że wiesz kim jest Twój klient ( została zbudowana persona/buyer persona), więc ten element pominiemy. Gdzie jednak znaleźć tego klienta? Tu strategie mogą być różne. Można łowić szeroko, licząc się z tym, że reklama będzie prezentowana dużemu gronu odbiorców, ale tylko część z nich to Twoi potencjalni klienci.

Tak będą działały np. reklamy na środkach komunikacji miejskiej, taksówkach, czy przyczepy z banerami poruszające się po ulicach za samochodem. Taka reklama pozostaje skuteczna w przypadku produktów i usług popularnych, z których korzysta wiele osób – produktów spożywczych, sprzętu AGD, usług fryzjerskich czy kosmetycznych.

Bardziej specjalistyczne branże mogą jednak nie uzyskać odpowiedniego zwrotu z inwestycji – po prostu grupa, do której dotrą, może okazać się za mała. Oczywiście “wynik” możesz poprawić, wybierając określone trasy, linie czy miejsca, np. takie które przebiegają obok odpowiednich zakładów pracy czy osiedli. Dobrym pomysłem może okazać się reklama depilacji laserowej pod zakładem pracy, gdzie zatrudnione są dobrze zarabiające specjalistki.

Reklama tego typu nie musi jednak wyłącznie szukać ludzi, może ich też przyciągać. Tak działa zewnętrzna reklama przenośna w postaci dmuchańców reklamowych. Pojawienie się brandowanych namiotów, bram czy balonów zwykle oznacza ciekawe wydarzenie dla przechodniów. Jeśli na dodatek miejsce organizacji tego wydarzenia zostanie dobrze dobrane, szansa, że przyciągnie pożądaną grupę dodatkowo rośnie. Stoisko przy ośrodku zdrowia sugeruje wydarzenie dla zainteresowanych tą kwestią, a takie przy łowisku wędkarskim, ewidentnie przyciągnie właśnie wędkarzy.

Ile kosztuje reklama mobilna?

Koszt reklamy przenośnej uzależniony jest od wielu czynników – nośnika, na który się zdecyduje, wielkość kampanii czy czasu jej trwania. Cześć nośników np. przyczepy reklamowe może kupić lub wynająć. Koszt zakupu przyczepy z konstrukcją reklamową zaczyna się od 4,5 tys. netto (i sięga powyżej 10 tys.). Do tego trzeba doliczyć koszt reklamowego baneru (od 25 zł netto za 1m2) i przygotowania grafiki. Koszt wynajmu rozpoczyna się od około 100 zł netto za przyczepę za dzień (kampanię realizuje usługodawca).

Zwróć jednak uwagę na to, ile godzin w ciągu doby będzie świadczona usługa i ile kilometrów pokona przyczepa. Koszt usługi (w przeliczeniu na jedną przyczepę) maleje, jeśli jest ich więcej i wynajmujemy na dłużej. Jeśli reklamie ma towarzyszyć spot emitowany z pojazdu, to stanie się ona odpowiednio droższa. Koszt nagrania spotu to kilkaset złotych.

Można również wynająć przyczepę i samemu zapewnić jej obsługę (wówczas będzie jeszcze taniej). Koszt za jeden dzień reklamy spadnie do kilkudziesięciu złotych (znaleźliśmy oferty za 70-80 zł za dobę), przy czym warto pamiętać, że tu także koszt (za dobę) maleje wraz z wydłużeniem terminu wynajmu. Pamiętajmy również, że przyczepę z reklamą można po prostu czasowo wystawić w określonym miejscu.

Powyższe ceny dotyczą przyczep najprostszych – konstrukcja + baner. A przecież na rynku dostępne są również tablice podświetlanie, z nagłośnieniem, a także jeżdżące ekrany LED. Jeśli chcemy skorzystać z takiej formy, musimy głębiej sięgnąć do kieszeni.

Reklama na tyle autobusu (bus back) to koszt od 1300 – 2300 netto za miesiąc (oczywiście zależy to także od miasta, długości kampanii czy ilości autobusów). Przeciętnie zapłacimy około 1500 zł netto. Za cały pojazd zapłacimy odpowiednio więcej – zwykle trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy.

Jeśli zaś chodzi o nośniki w postaci namiotów czy balonów, tu ceny takich realizacji z indywidualnym nadrukiem rozpoczynają się powyżej 2000 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że taki nośnik możemy śmiało wykorzystywać dłużej – podczas kolejnych eventów przez kilka lat.

Zalety reklamy mobilnej

Do niewątpliwych zalet reklamy przenośnej należy jej duży zasięg. Odpowiednie wyznaczenie trasy czy miejsca jej umieszczenia, pozwala dotrzeć do dużego grona potencjalnych klientów. Do Ciebie należy jednak zadanie, by tak określić miejsce ekspozycji komunikatu, aby było ich tam jak najwięcej.

Niektóre formy tej reklamy są również zdecydowanie skuteczniejsze niż inne. Przede wszystkim odgrywa tu rolę efekt świeżości i zaskoczenia. Np. w niektórych miejscowościach reklamy na autobusach mogły się już opatrzeć i przechodnie nie zwracają na nie uwagi, ale ciekawa konstrukcja reklamowa na przyczepie wciąż może robić duże wrażenie. Podobnie rzecz ma się w przypadku brandowanych dmuchańców reklamowych – ponieważ kojarzą się one z ciekawymi wydarzeniami i są widoczne z daleka przyciągają uwagę i klientów do danego miejsca.

Kolejnym powodem, dla którego warto sięgnąć po reklamę mobilną, jest koszt. W przypadku długich kampanii reklama taka okazuje się stosunkowo tania. Trudno jednak zmierzyć jej skuteczność. Aby było to możliwe, potrzebne byłyby dodatkowe badania lub ograniczenie działań reklamowych tylko do tej jednej wybranej formy.

Czy zatem reklama przenośna się opłaca? Odpowiedź jak zwykle brzmi, to zależy. Warto jednak przetestować ten rodzaj reklamy i wyciągnąć własne wnioski.

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies