pl
Ekologia W Reklamie

Ekologia w reklamie – jak być eko i skutecznym jednocześnie?

Na co zwrócić uwagę, tworząc ekologiczne materiały marketingowe? Poznaj eko-rozwiązania na różnych etapach życia produktu!

/Blog/Ekologia w reklamie – jak być eko i skutecznym jednocześnie?

Czy reklama i ekologia mogą iść w parze? Dziś parę słów o tym, jak działa eko reklama.

Reklama ekologiczna – charakterystyka

Generalnie rzecz ujmując ekologiczna reklama to taka, która ma na celu powstanie, dystrybucję oraz promocję produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego. A zatem o eko reklamie możemy mówić w odniesieniu do wielu aspektów w cyklu życia produktów: od jego powstawania, działania, aż do zakończenia okresu jego używania.

Ekologia w reklamie – obecne trendy w branży reklamowej

W reklamie ekologicznej można obecnie wskazać na kilka trendów, które należy traktować jako kolejne stopnie do tworzenia rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Schodzą one coraz niżej w głąb procesów zachodzących w firmach. Kolejno będą to wykorzystanie ekologicznych materiałów, ekologiczny proces produkcji, zaopatrzenia i dystrybucji oraz wykorzystanie odpadów.

Materiały naturalne

Najsilniejszym trendem w ekologicznej reklamie, który ujawnia się już na pierwszy rzut oka, jest wykorzystanie eko materiałów czyli takich, które są przyjazne dla środowiska. Możemy tu wskazać na dwa rodzaje preferowanych rozwiązań.
Branża reklamowa chętnie (coraz chętniej?) sięga po materiały pochodzenia naturalnego, jak drewno, stal, szkło, papier, tkaniny naturalne, w tym przede wszystkim bawełnę. Materiały te powszechnie stosuje się przy produkcji ekologicznych gadżetów reklamowych – artykułów piśmienniczych, drobiazgów biurowych, turystycznych czy edukacyjnych. Szczególnie popularne są bawełniane torby reklamowe, które wiele firm posiada w swym magazynku z gadżetami dla klientów.

Nurt ekologiczny silnie daje o sobie znać także w produkcji materiałów POS (Point of Sale). Po takie ekologiczne rozwiązania reklamowe sięga zwłaszcza branża spożywcza (żywność ekologiczna), ale również producenci dóbr luksusowych. Szlachetne, naturalne materiały jak np. wysokiej jakość drewno doskonale komponują się z biżuterią, perfumami czy drogimi zegarkami.

Więcej na temat tego typu materiałów pisaliśmy w artykule: Czym są materiały POS (point of sale) i jakie są ich rodzaje?

Ekologiczne Rozwiązania Reklamowe

W przypadku reklamy zewnętrznej – outdooru czy eventowej sprawa jest nieco trudniejsza. Drewno czy stal są tu głównie materiałem konstrukcyjnym – służą do tworzenia ram, podstaw, systemów mocowań. Rzadziej – a szkoda – same w sobie stanowią element ozdobny produktu reklamowego. Na szczęście spotykamy coraz częściej drewniane czy stalowe brandowane ławeczki, witacze miejskie czy nawet bramy. Są to zazwyczaj instalacje trwałe, na stałe związane z podłożem i trudno takie rozwiązanie zastosować np. podczas okazjonalnego eventu. Wtedy z pomocą przychodzi rozwiązanie numer dwa!

Materiały z recyklingu

Druga ze wspomnianych możliwości – po którą chętnie sięga reklama outdoorowa i eventowa – to tworzywa sztuczne i materiały syntetyczne, ale takie, które zostały pozyskane z recyklingu lub nadają się później do ponownego wykorzystania. W branży nośników zewnętrznych takim materiałem jest poliester z recyklingu, z którego szyte są namioty lub dmuchańce reklamowe. Inny przykład stanowią płyty polimerowe z recyklingu, z powodzeniem zastępujące w konstrukcjach reklamowych OSB czy MDF. W Inventini płytę z polimeru posiada między innymi lada reklamowa.

Kwestię tworzyw sztucznych omawialiśmy szerzej we wpisie Z jakich tworzyw sztucznych wytwarza się reklamy?

Ekologiczne tusze

Nie mniej ważną sprawą są wykorzystywane w reklamie tusze. Przecież istotą materiałów reklamowych jest fakt, że mają one indywidualny, firmowy charakter, a ten najłatwiej uzyskać poprzez nadruk. I tu wiele pozytywnego wydarzyło się w ciągu ostatnich lat. Na rynku dostępne są technologie z Paszportem Oeko-Tex lub innymi środowiskowymi certyfikatami. Możemy tu wymienić chociażby Ecologo, GREENGUARD Children & School, Sustainable Green Printing (SGP) czy Nordic Ecolabel.

Zero Waste i ograniczenie śladu węglowego

Ale ekologia w reklamie to nie tylko same materiały, ale także cały proces ich wykorzystywania, recyklingu i utylizacji. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na kwestię minimalizacji odpadów powstałych przy produkcji. Na czoło wysuwa się wówczas koncepcja Zero albo – mówiąc bardziej realistycznie – Less Waste. Polega ona na tym, że proces produkcji nawet tak zindywidualizowanych produktów jak nośniki reklamowe powinien być oszczędny pod względem materiałowym, a powstałe odpady jak najlepiej wykorzystane.

Wiele firm buduje łańcuchy dalszej odsprzedaży lub przekazuje do recyklingu materiały poprodukcyjne albo wykorzystuje je do własnych celów. Dzięki temu po prostu mniej śmieci trafia na wysypisko. Przykłady z życia? W Inventini poliester, który pozostaje po wydrukowaniu materiałów wykorzystujemy do szycia worków do użytku wewnętrznego lub przygotowania opakowań ochronnych na potrzeby wysyłki.

Ale idźmy jeszcze dalej. Firmy, które poważnie traktują kwestię zrównoważonego marketingu, uwzględniają w swych działaniach odnawialne źródła energii (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), ale również skrócenie trasy, którą muszą pokonać zamawiane do produkcji materiały. Ni mniej, ni więcej oznacza to poszukiwanie dostawców i usługodawców w jak najbliższej okolicy. Ekologia i lokalność to dobre siostry, których, gdy to tylko możliwe, nie należy rozdzielać.

Budowanie świadomości

W tym kontekście warto dodać, że firmy nie tylko stosują ekologiczne rozwiązania, ale również chętnie o ich zastosowaniu informują. Na stronach internetowych producentów gadżetów czy innych nośników pojawiają się specjalne zakładki i oznaczenia wskazujące na wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Część firm wręcz uczyniła z tego faktu sedno marki i proponuje wyłącznie tego typu produkty.

Takie działania to z jednej strony oczywista odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną klientów, z drugiej zaś element, który sprzyja jej powstawaniu. Możemy tu zauważyć sprzężenie zwrotne, w którym klienci i producenci wzajemnie wzmacniają swoje ekologiczne działania.

Korzyści z ekologicznej reklamy

Korzyści płynące z zastosowania ekologicznych rozwiązań reklamowych są oczywiste. Po pierwsze, zyskuje na tym planeta, a zatem również my wszyscy. Reklama ekologiczna to mniejsze zużycie tworzyw sztucznych, materiałów syntetycznych, niższe zużycie energii i mniej odpadów.

Po drugie, ekologia w reklamie może stanowić doskonałą przewagę konkurencyjną i wyróżnik oferty firmy. Coraz więcej firm chce prowadzić zrównoważony marketing i poszukuje eko rozwiązań dla siebie, warto odpowiadać na takie zapotrzebowanie.

Po trzecie, włączając się w nurt ekologiczny firmy dają wyraźny sygnał także swoim klientom detalicznym. Wskazują na problemy, z jakimi boryka się nasza planeta, i konkretne rozwiązania. Innymi słowy edukują i budują ekologiczną świadomość wśród swoich odbiorców.

Ekologia w reklamie nie jest zagadnieniem nowym, ale z całą pewnością bardzo atrakcyjnym. Ważne jednak, by te działania nie ograniczały się wyłącznie do przygotowania eko gadżetów dla klientów, ale stały się integralną składową sposobu działania firmy. Nie jest to proste, lecz warto podejmować nawet małe kroki. Planeta będzie za to wdzięczna!

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies