Reklama wizualna – czym jest i jak ją wykorzystać?
Reklama wizualna - czym tak naprawdę jest i czy to coś dla Ciebie i Twoje firmy? Dowiedz się więcej o rodzajach, zastosowaniu i planowaniu reklamy wizualnej!
Reklama wizualna to brzmi dumnie. Ale co kryje się pod tym pojęciem, a co ważniejsze, w jaki sposób można korzystać z tej formy reklamy? Dziś kilka słów o reklamie “obrazkowej”.
Czym jest reklama wizualna?
Reklama wizualna to taka forma reklamy, która oddziałuje na odbiorcę za pomocą obrazu, przy czym nośnik jest właściwie dowolny: gazeta, ściana budynku, billboard, powierzchnia namiotu itp. Reklama wizualna może być zarówno statyczna np. drukowane materiały, ale również wykorzystywać filmy czy animacje. Technika wykonania podobnie jak nośnik, ma tu wtórne znaczenie.
Przykłady reklamy wizualnej
Tak szeroka definicja reklamy wizualnej sprawia, że możemy w praktyce wyróżnić bardzo wiele jej rodzajów, oto kilka z nich:
- ze względu na miejsce ekspozycji możemy wskazać na reklamę wizualną zewnętrzną, wewnętrzną i online. Jak łatwo można się domyślić przykładem reklamy zewnętrznej będą billboardy, citylighty, banery, murale reklamowe, ale także namioty reklamowe z nadrukiem. Do reklamy wewnętrznej wizualnej zaliczymy natomiast wszelkiego rodzaju ścianki, roll-upy, meble reklamowe, podświetlane kasetony, materiały POS czy gadżety. Reklama wizualna w internecie nosi natomiast w środowisku Google nazwę Display, ale oczywiście oprócz wyszukiwarki i sieci partnerskich Google podobne reklamy można znaleźć także w mediach społecznościowych czy pod postacią banerów (internetowy odpowiednik bilbordów) zamieszczanych na różnych stronach.
- ze względu na technikę możemy wskazać na dwie główne grupy: reklamę drukowaną oraz filmy i animacje. Naturalnie ten podział nie uwzględnia wszystkich możliwych technik, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by reklamę wizualną wykonać za pomocą technik malarskich, mozaiki czy laserowej. Przykładami reklamy drukowanej są plakaty, ulotki, foldery, ale nie tylko, bo przecież dzisiejsze techniki druku wykorzystują także tekstylia – i tu pojawiają się np. brandowane koszulki, ale również. dmuchane bramy reklamowe wykorzystywane podczas wydarzeń sportowych.
Dostępność różnych nośników sprawia, że również reklama wizualna ruchoma staje się coraz bardziej popularna. Kiedyś jej oddziaływanie ograniczało się wyłącznie do tradycyjnej telewizji czy kina, dziś jest ogólnie dostępna dzięki prostym możliwościom nagrywania i publikacji w mediach społecznościowych. Warto przy tym zaznaczyć, że ten typ przekazu uzupełniony o dźwięk, to już reklama audiowizualna. Reklamę wizualną w postaci filmów czy animacji można także podziwiać w wersji outdoorowej, na nowoczesnych ekranach billboardów.
Jak planować komunikację w reklamie wizualnej?
Podczas planowania komunikacji za pomocą reklamy wizualnej, musisz wziąć pod uwagę dokładnie te same aspekty co w każdej innej formie – cel, grupę docelową, czas, sposób dotarcia, koszty. Jest jednak kilka specyficznych cech, które należy szczególnie rozważyć właśnie w przypadku tego typu przekazu.
Jakość reklamy
Reklama wizualna oddziałuje na nasz narząd wzroku, odwołuje się do poczucia estetyki, stąd, pierwszą i najważniejszą jej cechą powinna być jakość. Powinna być czytelna, jasna, a wykorzystane elementy dobrej jakości i estetyczne. Do tego przydaje się znajomość zasad kompozycji czy typografii.
Jeśli potrafisz sam przygotować taką reklamę – doskonale! Jeśli nie, powierz jej wykonanie doświadczonej agencji lub producentowi.
Zgodność z wizerunkiem marki
W przypadku reklamy wizualnej najłatwiej jest wychwycić wszelkiego rodzaju niezgodności między przekazem a tym jak marka chce być postrzegana. One dosłownie “rzucają się w oczy”. Projektując ją zawsze pamiętaj o zaleceniach twojego brand booka, strategii komunikacji i innych dokumentów określających to jak marka ma wyglądać. W takiej sytuacji bardzo przydatne jest np. rozumienie symboliki kolorów, umiejętność przełożenia tonality na obraz.
Testowanie
W przypadku reklamy wizualnej szalenie ważny jest wybór odpowiedniej kreacji. Najprostszy sposób na to, to przygotowanie kilku wariantów i wypróbowanie siły ich oddziaływania. Zasadę tę łatwo wprowadzić w życie w gdy mowa np. o promocji w internecie – dostępne statystyki same ujawnią, które kreacja jest najlepsza. Nieco trudniej takie testy przeprowadzić dla stałych nośników, choć jeśli jest na to przestrzeń finansowa, zawsze warto próbować!
Czas wykonania
Wielkość formatów reklamy wizualnej sprawia, że bardzo trudno określić czas niezbędny na jej przygotowanie. Może to być jak w przypadku prostych plakatów jeden dzień, ale równie dobrze kilka tygodni czy nawet miesięcy. Upewnij się zatem czy Twoja reklama będzie gotowa na czas!
Wady i zalety reklamy wizualnej
Wady reklamy wizualnej
Trudna do prawidłowego przygotowania
Reklama wizualna jest bardzo powszechna, być może przez ten fakt wydaje się prosta. To jednak tylko złudzenia. Przygotowanie dobrego projektu wymaga wiedzy i doświadczenia, i to na wielu polach, nie tylko w zakresie znajomości narzędzi graficznych i trendów, ale także psychologii konsumenta, czy wspomnianej roli kolorów. Problem ten można częściowo rozwiązać np. stosując gotowe szablony czy nakładki.
Możliwa do zignorowania
Ludzie nie poświęcają reklamie zbyt wiele uwagi i czasu, często wręcz ją ignorują (np. tzw ślepota bannerowa). I to właśnie fakt, że można ją zignorować jest wielką wadą tej formy promowania. Marketerzy prześcigają się w wymyślaniu sposobów, by tę “ślepotę” ograniczyć, z różnym jednak skutkiem. Generalna zasada brzmi jednak, że reklama ma szybko przykuć uwagę. Do tego służą tzw. hooki w filmach, jaskrawe kolory, nietypowe miejsca ekspozycji czy odwrotnie – łamanie przyjętych schematów. Pamiętaj jednak, aby łamać schematy, musisz je znać!
Natłok reklam
Ta wada związana jest z punktem poprzednim – w natłoku kreacji, które otaczają nas na co dzień, Twoja może pozostać niezauważona, nawet jeśli jest dobrze przygotowana. Dobrze to czasem po prostu za mało.
Zalety reklamy wizualnej
Łatwa do zapamiętania
Umysł ludzki działa tak, że łatwiej zapamiętuje obrazy niż słowa, co za tym idzie skutecznie zaprojektowana reklama pozwoli na stworzenie połączenia pomiędzy odbiorcą, a Twoją marką. Reklama wizualna jest też doskonała do wyjaśnienia niektórych zagadnień, poprzez tworzenie instrukcji czy infografik.
Dostępna dla każdego
Reklama wizualna jest praktycznie w zasięgu każdego przedsiębiorcy. Zawsze możesz znaleźć taki jej rodzaj, który będzie przystępny finansowo. To mogą być naprawdę proste i skuteczne rozwiązania. Liczy się pomysł!
Kreatywna
Reklama wizualna daje szerokie pole do popisu. Tu można naprawdę zaskoczyć swojego odbiorcę, przez ciekawy wybór formy, miejsca czy techniki. Warto sięgać przy tym po tzw. reklamę ambientową, która bazuje na humorze, kontrowersji czy nawet elementach drastycznych. Ostrożnie to działa!
Wszędobylska
Niewątpliwa zaleta reklamy wizualnej jest to, że można ją umieścić praktycznie wszędzie. Dosłownie każdy przedmiot może stanowić tło do takiego przekazu. Nieoczywiste miejsca mają również swój potencjał. To może być fabryczny komin, albo chodnik. A może niebo?
Nośniki reklamy wizualnej od Inventini
Zobacz także:
- Problemy z namiotami stelażowymi – najczęstsze przypadki i jak sobie z nimi radzimyNamioty podobnie jak inne konstrukcje mogą sprawiać problemy podczas użytkowania. ...
- Jak zorganizować konferencję krok po kroku?Organizacja konferencji może być sporym wyzwaniem. O czym musisz pamiętać? Oto ki...
- Stoisko eventowe – jak je przygotować?Targi branżowe i różnego rodzaju eventy to jeden z najpopularniejszych i najskutec...
- Jaki stelaż do namiotu wybrać – aluminiowy czy stalowy?Co będzie lepsze dla Ciebie? We wpisie porównamy wagę, wytrzymałość i odpornoś...