pl
Identyfikacja wizualna a nośniki reklamowe

Identyfikacja wizualna firmy, a nośniki reklamy

Identyfikacja wizualna firmy i nośniki reklamy to dwa nierozerwalnie związane ze sobą elementy. Trudno wyobrazić sobie reklamę bez wykorzystania zasad identyfikacji i odwrotnie - cel istnienia tej drugiej, gdy rezygnujemy z reklamy. Jak zadbać zatem o identyfikację wizualną, zlecając przygotowanie nośników reklamowych w firmie Inventini? Wyjaśniamy!

/Blog/Identyfikacja wizualna firmy, a nośniki reklamy

Identyfikacja wizualna i księga identyfikacji to dla niektórych codzienność, dla innych nowość i wyzwanie. W tym wpisie chcemy przybliżyć te zagadnienia i udzielić kilku praktycznych wskazówek, które pozwolą sprawnie przygotować nośniki reklamowe.

Co to jest identyfikacja wizualna firmy?

Identyfikacja wizualna firmy to system elementów wizualnych, które tworzą spójny i unikalny obraz firmy. Nie bez przyczyny w tej definicji pojawia się określenie system, ponieważ wszystkie części składowe mają tworzyć całość pozwalającą na szybkie rozpoznanie marki. Dobrze przygotowana i wdrożona identyfikacja wizualna sprawia, że klient rozpoznaje markę nawet wówczas, gdy w danym miejscu nie pojawia się jej pełna nazwa. Identyfikacja wizualna marki jest jak dowód tożsamości,- od razu wiadomo z kim mamy do czynienia.

Branding a identyfikacja wizualna

Słowo branding często bywa używane wymiennie z pojęciem identyfikacji wizualnej. Jest on jednak pojęciem szerszym i zawiera w sobie elementy tejże identyfikacji. Branding postrzegany jest często jako proces budowy świadomości marki, na który składają się również:

  • nazwa firmy,
  • jej produkty i wartości z nimi związane,
  • osobowość i archetyp marki,
  • tonality,
  • sposób zarządzania.

W celu budowy świadomości marki, firmy korzystają z szerokiego katalogu narzędzi, jak strona internetowa, publikacje w mediach społecznościowych i contentowych, opakowania, materiały POS.

Elementy identyfikacji wizualnej

Istotnym elementem brandingu jest identyfikacja wizualna. Jest to nic innego jak obraz firmy, w wąskich rozumieniu (to co widzimy). Identyfikację wizualną tworzą przede wszystkim:

  • logo firmy,
  • kolorystyka,
  • krój pisma.

Równie istotne co elementy są ich wzajemne powiązania, które tworzą szatę graficzną produktów, opakowań, materiałów promocyjnych. Do identyfikacji wizualnej zalicza się także wygląd budynków oraz ich wystrój.

W nowoczesnych firmach zarówno elementy identyfikacji, jak i wspomniane powiązania zostają określone w księdze identyfikacji wizualnej. Księga pełni rolę strażnika spójności przekazu wizualnego. Zawiera ona definicje takich cech jak kształt, kolor, kompozycja, proporcje, pola ekspozycji (ochronne), które pozwalają na prawidłowe wykorzystanie poszczególnych elementów. Bardzo często w księdze umieszczone są także przykłady wykorzystania – np. na gadżetach promocyjnych, wizytówkach, papierze firmowym. Są to gotowe recepty do wdrożenia w praktyce marketingowej.

Przykłady dobrej identyfikacji wizualnej marki

Dobrze przygotowana identyfikacja wizualna to taka, która:

  • stanowi doskonałe uzupełnienie innych elementów brandingu,
  • zapada w pamięć,
  • pozwala wyróżnić się na tle konkurencji,
  • ułatwia pracę grafikom – sposób wykorzystania „narzuca się sam”.

Jak dbać o spójność identyfikacji wizualnej firmy?

Jak już wspominaliśmy, na straży spójności komunikacji wizualnej stoi księga identyfikacji wizualnej. Czasem to skromny, zaledwie kilkustronicowy dokument, czasem jednak opasłe tomisko. Zazwyczaj im większa i bogatsza firma, tym księga zawiera więcej wytycznych i gotowych materiałów. Niezależnie od jej zawartości należy bezwzględnie przestrzegać jej zapisów. To pierwszy i najważniejszy warunek.

Czasem jednak nawet sama księga daje wiele możliwości interpretacji. Co wtedy robić? Z naszej praktyki jako wykonawcy materiałów marketingowych dla siebie i innych wynika, że warto:

  • tworzyć komplety – jeśli zamierzamy wykorzystać kilka różnych materiałów przy jednej okazji zadbajmy o to, by miały ten sam key visual. Przykładowo, jeśli tworzymy stoisko tematyczne, wszystkie produkty na nim umieszczone powinny stanowić całość, np. namiot gwiazda, siedziska, trybunka, stolik, flagi reklamowe.
  • tworzyć szablony (templatki) np. dla stopek w mailu, wizytówek, ofert, katalogów, kart technicznych, wpisów do mediów społecznościowych, miniaturek video…
    Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia pracę, ale zapewnia także wrażenie ładu we wszystkich punktach styku klienta z marką.

Jak zamawiać nośniki reklamy, aby wpisywały się w identyfikację wizualną firmy?

Co do zasady przyjmujemy, że księga identyfikacji wizualnej firmy to po prostu podstawa, a informacje w tym zakresie są dla nas kluczowe przy projektowaniu. Dlatego jeśli tylko firma posiada “paczkę logotypów” i księgę – prześlij ją do nas. Na jej podstawie zaprojektujemy grafiki do Twoich nośników.

Jeśli jakieś nośniki już zostały wykonane, prześlij ich zdjęcia lub projekty, tak abyśmy mogli dostosować się do całości.

Logotypy

Wciąż jednak są firmy, które bądź nie posiadają własnego logo, bądź przesyłają pliki, których w praktyce nie możemy wykorzystać, z uwagi na ich jakość. W obu przypadkach możemy pomóc i pomagamy.

Choć projektowanie logotypów nie stanowi naszej standardowej usługi, w sytuacjach wymagających takiego działania, projektujemy logo dla firmy lub “przerysowujemy” logo, które nie spełnia wymogów jakości. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna, a jej realizacja wymaga ustalenia zasad z handlowcem.

Przeczytaj także wpis: Co zrobić, aby logo firmy było dobre i rozpoznawalne?

Kolory

Ale przecież nie chodzi tylko o logo. Jak wspominaliśmy, reklama firmy obejmuje często dużo bardziej zaawansowane elementy graficzne (np. paterny, zastrzeżenia, sylwetki brand hero, templatki). W naszym przypadku istotne będą przede wszystkim kolory. Sprawa wydaje się z pozoru banalna, ale przecież chodzi o to, by wszystkie nośniki reklamy, niezależnie od tego, przez kogo i gdzie zostały wykonane, wyglądały jak z jednego kompletu.

Dlatego właśnie przy określaniu kolorów posługujemy się światowym system standaryzacji kolorów PANTONE. Podanie przez klienta oczekiwanego numeru znacznie ułatwia nam działanie. Jeśli nie jest to możliwe, musimy sobie radzić inaczej – elementy poddawane są próbkowaniu.

Po pierwsze, stosujemy próbkowanie za pomocą narzędzi programów graficznych – które nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Czasem nie mamy jednak innego wyboru, jak tylko pobrać kolor z przesłanego pliku. Po drugie – w przypadku, gdy klient przesyła fizyczny element z kolorem (np. fragment materiału) – stosujemy próbkowanie “ręczne”, które jest nie tylko czasochłonne, ale również niezbyt precyzyjne. Drukujemy serię próbek i przez porównanie, dostosowujemy ją do oryginału.

Rozmiary

Pamiętaj, że nasze nośniki reklamy są duże, czasem ogromne, a więc i umieszczane na nich grafiki mają znaczne rozmiary. Aby doskonale się one prezentowały, muszą mieć dobrą jakość. Inaczej pojawi się tzw. pikseloza, czyli na wydruku będą widoczne nieefektowne piksele.

Najlepsze są oczywiście pliki wektorowe (w krzywych) w formatach: *.pdf, *.ai, *.eps. Mapy bitowe, w tym zdjęcia, przesyłaj w formatach *.psd, *.tiff, *.jpg, *.png. Rozdzielczość minimalna to 100 dpi w skali 1:1, odpowiednio 1000 dpi w skali 1:10. Pliki powinny być zapisane w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Innymi słowy, najlepsze efekty są wtedy, gdy Ty kliencie zadbasz o odpowiednią jakość materiału wyjściowego. Przyjętą praktyką w Inventini jest informowanie o tym, czy jakość grafik jest wystarczająca (już na etapie wizualizacji). W takim przypadku to do Ciebie należy decyzja, czy akceptujesz ewentualne niedociągnięcia.

 

 

Zobacz także:

Opinie naszych klientów 

Taką ocenę ma nasza firma w Google

 

Opinie Ikona 08

Zainteresowały Cię nasze produkty?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapytaj, co jeszcze mamy dla Ciebie!

Zarządzaj plikami cookies