Technologie nadruków

Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych technologii nadruków. Powszechnie wykorzystywaną formą druku obecnie jest nadruk sublimacyjny oraz lateksowy. Obie metody posiadają wiele zalet.

Nadruk sublimacyjny

Druk sublimacyjny to proces, w którym grafika lub tekst mogą być przenoszone do szerokiej gamy przedmiotów, w tym odzieży, metali, poprzez transfer ciepła. W metodzie tej należy stosować specjalny atrament sublimacyjny, ponieważ podczas podgrzewania atramentu zmienia on swój stan ze stałego na gazowy, bez konieczności stosowania fazy ciekłej. Aby proces sublimacji działał efektywnie, drukowane elementy muszą być najpierw pokryte polimerem.

Ponieważ prawie każdy przedmiot może być pokryty polimerem, proces ten umożliwia drukowanie na niemal wszystkim, np. ceramika, szkło, blachy, akryl i inne przedmioty. Z powodu tych zalet nadruk sublimacyjny staje się jedną z najbardziej popularnych metod drukowania w branży.

Nadruk
Nadruk lateksowy
Druk lateksowy staje się coraz bardziej popularny wśród komercyjnych firm poligraficznych, ponieważ farby lateksowe mogą być stosowane na różnych materiałach wewnętrznych i zewnętrznych ze względu na ich zdolność szybkiego schnięcia oraz formułę powstania na bazie wody.

Nadruk lateksowy jest używany w szerokim zakresie zastosowań i materiałów, takich jak miękkie oznakowanie, tapety, grafika samochodowa, banery i winyle. Dzięki możliwości drukowania na materiałach powlekanych i niepowlekanych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ta metoda drukowania jest niezwykle wszechstronna.