4 trendy marketingowe i PR-owe, które musisz znać podczas organizacji imprezy sportowej

Organizacja imprezy sportowej to niełatwe zadanie. Należy zaplanować trasę, zadbać o odpowiednie pozwolenia, wymyślić sposób na sprawny zapis uczestników i zatroszczyć się o bezpieczeństwo wszystkich widzów. To jednak nie wszystko! Nie od dziś wiadomo, że bez dobrej promocji zdobycie sympatii ludzi, mediów i sponsorów jest niemal niemożliwe. Co zrobić, aby Twoja impreza wyróżniła się na tle innych propozycji na spędzenie wolnego czasu? Poznaj 4 trendy, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu.

1. Zasada dostępności, czyli jak rozkochać w sobie tłumy

Najważniejszą zasadą organizacji imprezy sportowej jest zasada dostępności. Sportowców uwielbiają niemal wszyscy, dlatego musisz pomyśleć o tym, aby być dla wszystkich. Wyobraź sobie, że w charakterze widza na Twoją imprezę przyjdą zarówno rodziny z dziećmi, ludzie z psami, a być może także osoby starsze i niepełnosprawne. Planując wszystkie szczegóły, spróbuj zastanowić się nad potrzebami każdego uczestnika Twojego wydarzenia. Czy Twoja impreza sportowa odbędzie się w łatwo dostępnym miejscu? Czy nieopodal znajduje się parking i węzeł komunikacji miejskiej? Czy dla osób o specjalnych potrzebach znajdzie się miejsce, w którym mogłyby odpocząć? W jaki sposób oznaczysz drogę do toalet i gdzie umiejscowisz punkt informacji? Zadbaj o logistykę i o dobre samopoczucie każdego uczestnika Twojej imprezy, a wyróżnisz się na tle innych organizatorów.

2. Ciekawa oferta reklamowa, czyli sprawdzony sposób na sponsorów

Imprezy sportowe to jedne z ulubionych wydarzeń różnego rodzaju sponsorów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sport w niemal wszystkich jego odmianach budzi mnóstwo pozytywnych emocji. Po drugie – imprezy sportowe ściągają naprawdę duże grono odbiorców i przykuwają uwagę zwykłych, przypadkowych przechodniów. Dla reklamodawców oznacza to, że warto zainwestować w reklamę podczas takiego wydarzenia. Organizując imprezę sportową wyjdź z inicjatywą! Możesz stworzyć naprawdę ciekawą ofertę dla potencjalnych sponsorów, proponując im. np. obecność firmowego logotypu na takich materiałach reklamowych jak dmuchana brama, płotki reklamowe czy koszulki zawodników. Zastanów się, jakie marki (zarówno ogólnokrajowe, jak i lokalne) mogą chcieć trafić do grupy docelowej, jaką są uczestnicy i obserwatorzy Twojej imprezy sportowej, a potem skontaktuj się z nimi i przedstaw konkretną ofertę.

3. Reklama wielokanałowa, czyli metoda na to, by wyróżnić się w tłumie

Podczas organizacji imprezy sportowej pamiętaj, że Twoi potencjalni uczestnicy i widzowie są bombardowani różnorodnymi propozycjami na to, jak spędzić weekendowe popołudnie. Oznacza to, że musisz zadbać o odpowiednią promocję swojego wydarzenia i wyróżnić się na tle pozostałych. Najlepsze efekty przyniesie komunikacja wielokanałowa – jeżeli masz taką możliwość, zainwestuj w reklamę zewnętrzną (np. plakaty lub billboardy), w działania reklamowe na Facebooku oraz w lokalnej prasie. Zadbaj o atrakcyjną formę przekazu, ale przede wszystkim dopilnuj, aby na każdej reklamie znalazło się kilka podstawowych informacji – data, godzina i miejsce, w którym odbędzie się Twoja impreza.

4. Sport w Web 2.0, czyli relacjonowanie wyników w social mediach

Sponsorzy, dmuchana brama sportowa i zawodnicy gotowi do startu to nie wszystko. Jeszcze przed startem organizowanej przez Ciebie imprezy sportowej warto zastanowić się nad tym, czy jej specyfika pozwala na sprawne relacjonowanie jej przebiegu w social mediach. Pamiętaj, że współcześni ludzie żyją nie tylko w rzeczywistości, ale w coraz większej mierze również w Internecie, co oznacza, że jeżeli chcesz być dostępny dla szerokiego grona odbiorców, powinieneś zaistnieć w mediach społecznościowych. Facebook, Twitter oraz Instagram są świetnymi platformami do relacjonowania wyników uczestników w czasie rzeczywistym, dlatego zastanów się, które z nich będzie dla Ciebie najlepsze i które gromadzi największą liczbę Twoich fanów.

Podsumowanie

Organizacja imprezy sportowej to niełatwe zadanie, jednak z dobrym planem jest znacznie łatwiejsza! Jeszcze na początku swojej sportowej drogi do serc odbiorców stwórz szczegółowy plan działania i uwzględnij w nim swoją strategię marketingową. Pamiętaj o swojej grupie docelowej i zastanów się, jakie kanały oraz sposoby komunikacji będą najbardziej efektywne, a bez większych przeszkód zdobędziesz ich uznanie i sprowadzisz na swoją imprezę prawdziwe tłumy. Powodzenia!

Kategoria Blog

Zobacz również:

Blog

5 narzędzi, które przydadzą ci się podczas organizacji eventu

Jako event manager na pewno wiesz, że organizacja eventu to nie lada wyzwanie. Narzekasz wciąż na brak czasu i wiecznie zmagasz się deadline’ami, a do tego wszystko musisz mieć perfekcyjnie przygotowane, a każdy element wydarzenia

Czytaj więcej…

Blog

5 sposobów na skuteczny event marketing w firmie

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej firm przenosi się do Internetu. Dotyczy to także działań marketingowych – statystyki pokazują, że polscy przedsiębiorcy z roku na rok chętniej inwestują w reklamę on-line, np. na Facebooku

Czytaj więcej…

Blog

5 materiałów reklamowych, które przydadzą Ci się podczas organizacji koncertu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakich gadżetów reklamowych użyć podczas organizacji koncertu, tak aby przyciągnąć wzrok uczestników wydarzenia i sprawić, że zapamiętają je oni na długo? Większość osób kojarzy gadżety koncertowe z takimi przedmiotami jak smycze,

Czytaj więcej…